Falusi CSOK felújításra, korszerűsítésre és bővítésre - mik a feltételek?
Falusi CSOK felújításra, korszerűsítésre és bővítésre - mik a feltételek?
2486 településen igényelhető a falusi CSOK, mely keretében használt ingatlanra (házra vagy lakásra) is ugyanannyi támogatást lehet felvenni, mint az újra. Viszont a támogatás felét lehet csak a vételárra fordítani, a másik feléből fel kell újítani az ingatlant. Ugyanakkor a falusi CSOK csak korszerűsítésre illetve bővítésre is igényelhető. Hogyan működik ez? Mik a feltételek?
Csak korszerűsítésre is lehet igényelni is a falusi CSOK támogatást
A falusi CSOK támogatás csak korszerűsítésre is igényelhető olyan ingatlanra, amely már az igénylő tulajdonában van. Tehát nem kell feltétlen új ingatlant venni, hanem a meglévőt kell a megadott feltételeknek megfelelően felújítani. Ebben az esetben a falusi CSOK támogatás fele igényelhető korszerűsítésre:
Az összegek:
- Egy gyerek után: 300 ezer forint
- Két gyerek után: 1,3 millió forint
- Három vagy több gyerek után: 5 millió forint
Csak bővítésre is igényelhető
A saját tulajdonban lévő ingatlan bővítésére is lehet falusi CSOK támogatást kérni, a korszerűsítéssel megegyező feltételekkel és összegekben. A bővítési és korszerűsítési felújítások összevonhatók, tehát lehet a támogatást egyszerre bővítésre és korszerűsítésre is igényelni.
A CSOK hitel felét is lehet kérni
Hasonlóképpen a CSOK hitel (otthonteremtési kamattámogatott hitel) felét is lehet bizonyos feltételekkel korszerűsítésre és bővítésre igényelni. Az összegek:
- 1 gyerek: nem lehet CSOK hitelt igényelni
- 2 gyerek után: 5.000.000 Ft
- 3 vagy több gyerek után: 7.500.000 Ft
Mi számít korszerűsítésnek?
A rendelet pontosan meghatározza, milyen korszerűsítési és felújítási munkákra lehet igényelni a falusi CSOK támogatást.
Az elszámolható korszerűsítési munkák:
- víz-, csatorna-, elektromos-, gáz-közműszolgáltatás bevezetése, illetve belső hálózatának kiépítése,
- fürdőhelyiség, illetve WC létesítése olyan ingatlanban, amely nem rendelkezik ilyen helyiséggel,
- központi fűtés kialakítása vagy cseréje, ideértve a megújuló energiaforrások alkalmazását is,
- az épület szigetelése, ideértve a hő-, hang-, illetve vízszigetelési munkálatokat,
- a külső nyílászáró energiatakarékos nyílászáróra való cseréje,
- tető cseréje, felújítása, szigetelése,
- kémény építése, korszerűsítése,
- belső tér felújítása, ideértve a belső burkolat cseréjét, a galériaépítést, a belső elektromos-, vízhálózat cseréjét, a fürdőhelyiség-felújítást, a WC-felújítást; a konyhafelújítást,
- a lakással azonos ingatlan-nyilvántartási helyrajzi számon található melléképület felújítása vagy kerítés építése, a korszerűsítés költségeinek legfeljebb 30%-áig, valamint
- a korszerűsítéshez közvetlenül kapcsolódó helyreállítási munka, a korszerűsítés költségeinek legfeljebb 20%-áig.
Minden munkát és anyagköltséget számlákkal kell igazolni és alátámasztani, ellenkező esetben nem számolható el rájuk a támogatás. Az elvégzett munkákat és az elszámolást minden esetben műszaki ellenőr ellenőrizni.
Mi nem számít korszerűsítésnek?
Tömören fogalmazva minden olyan felújítás, amely nem bővítés, illetve nem szerepel a fenti listán. Ilyen például a festés, mázolás vagy tapétázás, vagy gipszkarton falazás - ha ezek nem a helyreállítási munkák részei.
A támogatás feltételei
A csak korszerűsítésre igénybe vett falusi CSOK feltételei:
Személyi feltételek:
- Magyar állampolgárság, ennek hiányában letelepedési engedély.
- Legalább két éves folyamatos TB jogviszony az egyik igénylő félnek
- 18 éves minimum életkor mindkét igénylő félnél
- Megelőlegező CSOK esetében (vállalt gyerek) maximum 40 éves életkor mindkét igénylő esetében
- Bentlakási kötelezettség: állandó lakcím létesítése és életvitelszerű tartózkodás a támogatott településen az ingatlanban (magyarul az ingatlanban kell lakni)
Az ingatlanra vonatkozó feltételek:
Az ingatlannak a Magyar Falu Programban meghatározott 2486 település egyikén, vagy a rendeletnek megfelelő külterületen kell lennie.
A rendeletben előírt minimális hasznos alapterületek:
- Egy gyerek: 40 négyzetméter
- Két gyerek: 50 négyzetméter
- Három gyerek: 60 négyzetméter
- Négy gyerek: 70 négyzetméter
Az igénylés menete
A falusi CSOK igénylés folyamata megegyezik a CSOK igénylés menetével. Első lépésben ki kell választani egy bankot, amely folyósít CSOK támogatást és hitelt. A kérelmet a bankhoz kell benyújtani. A pénzintézet elbírálja a jogosultságot, illetve hitel esetén a hitelképességet, és sikeres igénylés esetén folyósítja a támogatást és a hitelt.
Hogyan folyósítják a támogatást?
Nagyon fontos tudni, hogy korszerűsítésre a falusi CSOK támogatás folyósítása utólagosan történik. Szintén fontos kiemelni, hogy készültségi foknak megfelelően fizeti ki a bank a támogatást. A elkészültség ellenőrzésére a bank minden esetben műszaki ellenőrt küld az ingatlanba. A legtöbb esetben a kifizetéshez legalább 70%-os készültségi szint kell.
Gyakori kérdések
KHR listásként igényelhetek falusi CSOK-ot?
Támogatást igen, kamattámogatott hitelt nem lehet igényelni azoknak, akik szerepelnek a negatív KHR listán.
Mik a kizáró okok?
Bármelyik fél esetében a büntetett előélet és a 18 év alatti életkor kizáró ok a falusi CSOK igénylésnél. Szintén kizáró ok, ha nincs meg a 2 év folyamatos TB-biztosított jogviszony legalább az egyik félnél.
Mi számít TB-biztosított jogviszonynak?
Többek között a munkaviszony, főállású egyéni vagy társas vállalkozói jogviszony, főállású kisadózói jogviszony (KATA), őstermelői jogviszony és a felsőoktatásbeli nappali tagozatos hallgatói jogviszony. Ebben a cikkben részletesen foglalkoztunk a TB-biztosított jogviszonnyal.
Hogyan tudom felújítani az ingatlanom, ha nem felelek meg a feltételeknek?
- Ha jogosult vagy, akár 3 millió forint lakásfelújítási támogatást is kaphatsz, a munkálatok felét viszont neked kell fizetned, és előre kell finanszírozod mindent. Ha nincs elég önerőd, ehhez személyi kölcsönt vagy szabad felhasználású jelzáloghitelt igényelhetsz.
- Ha nem kapod sem az otthonfelújítási támogatást, sem a falusi CSOK-ot a felújításra, igényelhetsz lakáshitelt, melyből fedezheted a költségeket.