Faktoring
Faktoring
A faktoring a követelések adásvételét jelenti, melynek keretében a kiállított számlát egy harmadik félnek, a finanszírozást nyújtó faktor cégnek értékesíti az ügyfél. Másik neve a faktorálás. Két változatot különböztetünk meg:
- az élő, még le nem járt kintlévőségek értékesítését - melyet klasszikus faktoringnak,
- a már lejárt követelések eladását, amit behajtásnak nevezünk.
A továbbiakban a klasszikus faktoringról lesz szó.
Üzleti faktoring
Az üzleti életben akkor keletkezik követelés, amikor az üzleti ügyfeleknek nyújtott árut, szolgáltatást előre meghitelezi egy cég azzal, hogy a partnerének később kell csak kifizetni azt. Az ekkor keletkező hosszú fizetési határidők esetén (30-60-90-120 nap) különösen hasznos lehet a faktoring. Ezzel a megoldással ugyanis a követelés tulajdonosa gyors pénzt kaphat vállalkozói bankszámlájára.
Így működik egy követelés faktorálása
A faktoring során a követelés tulajdonosa eladja a követelést egy faktoring cégnek, aki megelőlegezi a számla értékének jelentős részét, emellett végzi a követelés kezelését és beszedését. A faktor cég a vevő fizetését követően elszámol a fennmaradó résszel is: a költségek levonása után elutalja a maradványértéket ügyfélnek.
Abban az esetben, ha egy követelés lejár, és nem fizeti ki a vevő, akkor a behajtási feladatokat is a finanszírozó cég látja el.
Tehát:
- A szállító kiállítja a számlát
- Megküldi elektronikusan a faktor cégnek
- Ezt követően pedig jellemzően 1-2 napon belül megkapja a számla bruttó értékének a 80-90%-át a finanszírozótól
- A vevő finanszírozóhoz történő fizetésekor pedig a költségek levonása után a fennmaradó rész is átutalásra kerül a szállító részére.
Igény esetén, ha a szállító bizonytalan a vevője fizetésével kapcsolatban, akkor a faktor cég fizetési garanciát is tud nyújtani követelés biztosítás formájában.
A hitel kiváltására is alkalmas lehet
A faktoringgal a cég likviditási helyzete jelentősen javul. A bevételek azonnali realizálása biztosítja a megfelelő működést, és fejlődési lehetőséget nyújt. Jó alternatíváját képezi a vállalati hiteleknek, olyan addicionális előnyökkel, hogy a faktoring nem igényel fedezetet, és nem feltétele a hitelképesség. Ebben a finanszírozási formában a vevő pénzügyi adatai lesznek a mérvadóak, azt vizsgálja a faktoring cég, hogy a vevő mennyire megbízható.
A faktoring fajtái
A faktorálásnak két változata van a nemfizetés esetének kezelése tekintetében:
- visszterhes, más néven visszavásárlási garanciával vállalt, amikor a faktor cég visszaruházhatja a követelést, és visszakérheti az előleget,
- visszteher nélküli, amikor a finanszírozást nyújtó társaság viseli a nemfizetés kockázatát is. Ez magasabb árazással jár.
Magyarországon a világ nagy részéhez hasonlóan a faktoring rendszerint nyílt, ami azt jelenti, hogy arról a vevő is értesítésre kerül. Az értesítést követően egy, a faktor cég által vezetett bankszámlaszámra kell teljesítenie az utalásokat.
A fenti megoldás mellett működik még csendes (zárt) konstrukció, melynek keretében a vevő nem értesül az engedményezés tényéről, átutalásait az ügyfél számlájára indítja, aki elszámol a faktorral.
Előnyei
A faktorálással azonnal hozzájuthatunk a bevételünkhöz, amit aztán újra és újra beleforgathatunk a vállalkozásunk működésébe.
A faktor szerződés
- gyorsan megköthető
- kevesebb adminisztrációt igényel
- az együttműködés alatt is rugalmasan változtatható
- nem szükséges az ügylet mögé fedezet.
A kevesebb feltétel miatt szélesebb ügyfélkör veheti igénybe.