-
Gyorskölcsön kalkulátor 2024
Hitelre van szükséged a lehető leggyorsabban? Hasonlítsd össze egyszerűen és gyorsan a bankok hitelajánlatait, a Bank360 gyorskölcsön hitelkalkulátor segítségével. Bankonként csak a legkedvezőbb ajánlatot mutatjuk meg a havi nettó jövedelem, a választott hitelösszeg és a futamidő alapján.
Az összehasonlítás nem tartalmazza a piac összes ajánlatát.
Kapcsolódó szolgáltatások
Gyorskölcsön – pénzügyi megoldás a váratlan helyzetekre
Lerobbanhat az autó, elromolhat a számítógép vagy egészségügyi probléma merülhet fel a családban – mindegyik helyzet kellemetlen, és plusz költséggel is jár. Ideális esetben ezekre a szituációkra fel vagy készülve anyagilag, de tudjuk, hogy sajnos erre nem mindig van lehetőség. Ha nincs félretett tartalékod, amihez a nehéz helyzetekben hozzányúlhatnál, megoldást jelenthet egy gyorskölcsön, aminek a segítségével legkésőbb néhány napon belül megoldódhat a pénzügyi nehézség.
Bár a gyorskölcsön a nevéből adódóan is gyorsan és egyszerűen igényelhető más hitelkonstrukciókhoz képest, nem érdemes elsietni a döntést. Összegyűjtöttük a gyorskölcsön legfontosabb jellemzőit, előnyeit és hátrányait, valamint a hitelintézetek gyorskölcsön ajánlatait, hogy a lehető legjobb döntést tudd meghozni egy nehéz helyzetben.
A gyorskölcsön legfőbb jellemzői – ezt érdemes róla tudni
A gyorskölcsön termékek a személyi hitelek közé tartoznak, de a feltételek terén van néhány különbség:
- alacsonyabb a felvehető hitelösszeg – általában 100 000 forint és 500 000 forint között igényelhetsz gyorskölcsönt, de a felvehető hitelösszeg elérheti vagy meghaladhatja az 1 millió forintot is,
- rövidebb a futamidő, és bizonyos esetekben nem hónapokban, hanem hetekben számolják a futamidőt,
- pozitív elbírálás esetén akár a gyorskölcsön igénylés leadása után már néhány órán belül pénzhez juthatsz,
- a személyi kölcsönöknél általában drágább.
A személyi kölcsönre és a gyorskölcsönre is igaz, hogy szabadon felhasználható hitelről van szó, vagyis a bank felé nem kell igazolni, hogy mire költötted el a pénzt. További egyezés, hogy az igényléshez nincs szükség ingatlanfedezetre, mert a fedezetet a jövedelmed jelenti.
A kis hitelösszeg miatt a gyorskölcsönt kezes és fedezet nélkül, egyszerűen, gyors elbírálással és rövid futamidőre tudod igénybe venni. A havi törlesztésű hitelek mellett van heti rendszerességgel fizetendő gyorskölcsön is. A gyorskölcsön lehetősége bizonyos esetekben azoknak az ügyfeleknek is elérhető, akik szerepelnek a negatív KHR listán (Központi Hitelinformációs Rendszer), és egyébként más típusú kölcsönt nem vehetnének fel.
Milyen feltételekkel igényelhetek gyorskölcsönt?
A következő dokumentumok bemutatása általában minden esetben szükséges, ha gyorskölcsönt szeretnél felvenni:
- érvényes személyazonosító okmányra: személyigazolványra, jogosítványra vagy útlevélre,
- lakcímkártyára,
- adókártyára,
- bankszámlakivonatra,
- 30 napnál nem régebbi munkáltatói igazolásra,
- névre szóló közüzemi számlára.
A bekért dokumentumok bankonként eltérőek lehetnek. Ha például a számlavezető bankodnál igényelsz hitelt, a bankszámlakivonat bemutatására nem lesz szükség, mivel látják a bankszámlád be- és kifizetéseit.
A szükséges dokumentumok mellett további feltételeket szabhatnak a bankok, mint például a hiteligényléshez szükséges életkor betöltése, vagy azt, hogy a havi jövedelmed haladjon meg egy meghatározott összeget.
Erre figyelj, hogy a bank ne utasítsa el a hitelkérelmed!
Abban az esetben, ha a bank által szabott feltételeknek nem felelsz meg, vagy valamelyik kötelező dokumentumot nem tudod bemutatni, a bank elutasíthatja a hitelkérelmed. Az egyik fontos feltétel a megfelelő munkaviszony igazolása: a bankok általában legalább három hónapos munkaviszonyt várnak el, de mivel a gyorskölcsön esetében kisebb összegről van szó, elegendő lehet az egy hónap is. Ezen felül a jövedelem jellege és elvárt összege is kedvezőbb lehet, mint a személyi kölcsönöknél.
A másik feltétel, amit a bankok az elsők között ellenőriznek a hitelbírálatkor, hogy szerepelsz-e a KHR negatív adóslistáján. Ez a legtöbb banknál szinte minden hitelkonstrukciónál kizáró okként szerepel, de a gyorskölcsönöknél bizonyos esetekben kivételt tehetnek, így érdemes összehasonlítani a gyorskölcsön ajánlatokat a Bank360 kalkulátorával.
Ezeknél a hitelintézeteknél igényelhetsz gyorskölcsönt
Cetelem: a Cetelem Banknál a legkisebb igényelhető hitelösszeg a 400 000 forint, a legrövidebb futamidő 24 hónap. Feltétele az igénylésnek, hogy rendelkezz legalább három hónapos munkaviszonnyal, és ne szerepelj a KHR negatív adóslistáján. Elvárt minimum jövedelem nincs, az ügyfélminősítéstől függ, hogy kapsz-e hitelt. A jövedelmedet sem kell a Cetelem Bankhoz utaltatnod.
Egy 400 000 forintos hitelösszeg esetén 24 hónapos futamidővel számolva a havi törlesztőrészlet 21 146 forint (28,14 százalékos THM-mel), a teljes visszafizetendő összeg pedig 507 504 forint. A törlesztőrészlet 36 hónapos futamidővel 15 691 forintra csökkenthető, a visszafizetendő összeg viszont a futamidő végére 564 876 forintra emelkedik.
Trive Bank: a Trive Bank fixen 450 000 forint, kizárólag online igényelhető gyorskölcsönt kínál, 6 és 12 hónapos futamidőre. A THM 35,04 százalék, az igényléshez pedig legalább 3 havi rendszeres jövedelmet kell igazolni, mely meghaladja a 100 000 forintot. Ezt egy másik banknál vezetett számlához tartozó netbankhoz való hozzáféréssel meg lehet adni. Ha minden rendben, a Trive 15 perc alatti folyósítást ígér.
Cofidis: a Cofidis Megújuló Hitelénél az igényelhető hitelösszeg 100 000 és 1 500 000 forint között lehet. Itt az igényelhet kölcsönt, akinek a havi nettó jövedelme eléri a 70 000 forintot, nyugdíjas vagy munkavállalóként legalább 3 hónapos munkaviszonyt tud igazolni. A Megújuló Hitel egy hitelkeret, amely azért „megújuló”, mert a befizetésekkel a visszafizetett tőkerész – igény esetén - újra felvehető újabb hitelbírálat nélkül. A Cofidisnél a 1 500 000 forintos hitelösszeg teljes hiteldíj mutatója (THM) 29,24 százalék.
Provident: a Providentnél 40 000 és 1 500 000 forint közötti összegre lehet kölcsönt igényelni heti vagy havi törlesztéssel. A kölcsön költségét jelző teljes hiteldíj mutató (THM) általában 30 százalék feletti, ennél olcsóbbat akciókban kínál, ilyeneket azonban rendszeresen hirdet.
Egy 300 000 forint hitelösszeg igénylése esetén 72 hetes futamidővel a Provident 35,4 százalékos THM-et ajánl az ügyfeleinek, 5117 forintos heti törlesztőrészlettel. Így a 300 000 forintos kölcsön díja a kamattal együtt 68 400 forint lesz, ami azt jelenti, hogy az ügyfél a futamidő végéig összesen 368 400 forintot fizet vissza a hitelintézetnek.
A Provident az egyik legengedékenyebb hitelintézet: a munkavállalóknak elegendő egy hónapos munkaviszonyt igazolni.
A Providentnél elérhető az úgynevezett Otthoni Szolgáltatás, ami azt jelenti, hogy az ügyfélnek nem kell elmennie a fiókba, hanem a hitelintézet munkatársa keresi fel őt az otthonában és ott történik a hiteligénylés és a készpénz átadása, valamint a törlesztőrészletekért is házhoz megy a Provident munkatársa. Ebben az esetben nem szükséges, hogy az ügyfél bankszámlával rendelkezzen. Az Otthoni szolgáltatás a kölcsön mellé külön díj ellenében igényelhető szolgáltatás, mely költség nem része a THM-nek. A példában említett 300 000 forintos kölcsön Otthoni Szolgáltatási díja a 72 hetes futamidő alatt 306 600 forint. Ezzel az ügyfél hetente 9375 forint törlesztőrészletet fizet, a futamidő végéig pedig összesen - a hitel díjával és az Otthoni Szolgáltatással együtt - 675 000 forintot fizet vissza.
(A felsorolt példákban szereplő kalkulációk a 2024. január 5-i feltételek alapján készültek, az aktuális ajánlatok összehasonlításához használd a kalkulátorunkat.)
A gyorsaság ára – ezek a gyorskölcsön speciális feltételei
A gyorskölcsön egyik specialitása – ahogyan az ajánlatokban is látszik –, hogy csak viszonylag alacsony a maximálisan felvehető hitelösszeg. Ezek a kölcsönök tehát alapvetően olyan helyzetekben jelentenek segítséget, amikor csak néhány 100 ezer forintra van szükség, de arra viszont gyorsan.
A másik megfontolandó specialitása az a gyorskölcsönnek a „hagyományos” személyi hitelekhez képest, hogy annál általában drágább, esetenként nem is kicsivel. Ha megnézed a kalkulációban szereplő ajánlatokat, láthatod, hogy a gyorskölcsönök teljes hiteldíj mutatói (THM) magasabbak, mint a személyi kölcsönöké. Ennek oka az alacsony hitelösszeghez képest magas banki költség, és az ilyen hitelek jelentősebb kockázata.
Érdemes azonban figyelni az akciókat, mert esetenként a gyorskölcsönös pénzintézetek az alapfeltételekhez képest nagy kedvezményeket adnak, amikel akár néhány ezer forintos költséggel megúszható a gyors pénzügyi segítség.
Referencia THM példa
A referencia THM feltüntetésére a hitelintézeteket a fogyasztónak nyújtott hitelről szóló 2009. évi CLXII. törvény kötelezi - ezért olvashatsz a bankok weboldalán a termékek alatt néhány bekezdést, ahol példaszámításokkal mutatják meg a kölcsön legfontosabb paramétereit. A következő adatokat kötelezően fel kell tüntetniük:
- hitelösszeg,
- futamidő
- hitelkamat mértéke,
- hitelkamat típusa (rögzített hitelkamat, változó hitelkamat vagy mindkettő),
- teljes hiteldíj mutató (THM),
- termék értékesítéséhez vagy szolgáltatás nyújtásához kapcsolódó halasztott fizetés formájában nyújtott hitel esetén a termék vagy szolgáltatás készpénz ára és az önrész, valamint
- a fogyasztó által fizetendő teljes összeg és a törlesztőrészlet összege.
A reprezentatív példákban a bankoknak meghatározott hitelösszegre (500 000 forint) és futamidőre (36 hónap, vagy ahhoz közeli futamidő, amit az adott bank kínál) kell számolniuk, a hitelkamatot pedig két tizedesjegyig ki kell írniuk. A referencia THM példák bankonként eltérőek, igazodva egy adott termékhez.
Milyen egyéb díjat fizethetünk?
A kölcsönfelvételhez kapcsolódó díjakat a hitelintézetek jogosultak évente egyszer az előző éves infláció mértékével emelni. Késedelmes törlesztés esetén jogosultak késedelmi kamatot kivetni a késedelem időszakára. Díjat szabhatnak ki a hátralékok kezelésével kapcsolatos kiadásokra (adósságkezelési vagy késedelmi díj), a szerződés módosítása vagy felmondása miatt (behajtási díj). Szerződésszegés esetén a végrehajtás költségeit is az adósra terhelhetik. Egyes hitelintézetek a kölcsön folyósításáért folyósítási díjat számolnak fel, illetve a dokumentumok postázása vagy kikérése esetén is kérhetnek adminisztrációs díjat. A törlesztőrészlet csekkes vagy bankfiókban történő befizetése miatt ügyviteli díjat is felszámolnak. Mindez akár több tízezer forinttal drágíthatja a kis összegű kölcsön felvételét, költségét. Az előtörlesztésért viszont a legtöbb gyorskölcsönös pénzintézet nem számít fel díjat.
Gyorskölcsön törlesztési moratórium
A lakossági törlesztési moratórium 2022. december 31-én véget ért. Az érintett hitelek törlesztőrészlete a moratórium miatt januártól sem lehet magasabb, de az eredetihez képest hosszabb lesz a futamidő.