
Hamarosan itt a nyár, érdemes elkezdeni a lakásfelújítást

Hamarosan itt a nyár, érdemes elkezdeni a lakásfelújítást
A lakásba, ahol élünk, mindig érdemes befektetni, hiszen a felújítások, az energetikai korszerűsítés több szempontból is megtérül. Csökken a rezsiszámla, az ingatlant is drágábban lehet majd eladni, és persze a család is jobban érzi magát szép környezetben.
Megjött a „jó idő”, elérkezett a lakásfelújítások ideje – érdemes belevágni. Kellemesebb a lakókörnyezet, de megfelelő beruházással akár az ingatlan fenntartási költsége is alacsonyabb lehet, később pedig jobb áron lehet eladni. A felújítások halogatása ráadásul kifejezetten káros is lehet, minél tovább várunk vele, annál többe kerülhet meglévő hibák javítása. Az ehhez szükséges pénzügyi háttér biztosításához segíthetnek az állami programok, de a pénzintézetek saját megoldást is kínálnak.
A személyi kölcsön jó megoldás lehet ilyenkor
Sokan idegenkednek attól, hogy bármilyen célra, akár lakásfelújításra is személyi kölcsönt vegyenek fel, inkább apránként gyűjtik össze a rávalót. A késlekedés azonban nem biztos, hogy kifizetődik; ha tovább romlik az ingatlan állaga, akkor később többe kerülhet a helyrehozása, az építőanyagok ára és a munkadíjak pedig gyorsan emelkednek. Az sem jó megoldás, ha a felújítást apránként, részletekben végzik el, általában jó túlesni az egészen egyszerre.
A matek is sokszor úgy jön ki, hogy megéri felvenni a hitelt lakásfelújításra. A KSH adatai szerint 2020-2024 között átlagosan 13,44 százalékkal emelkedtek az építési költségek, ami magasabb az akciós személyi hitelek kamatánál. Az az ember tehát, aki 2020-ban hitelből újította fel a lakását az akkori árakon, jobban járt, mint az, aki öt évvel később önerőből tette ezt meg.
Az UniCredit Bank 3 millió forintos személyi kölcsönének havi törlesztőrészlete ötéves futamidővel számolva 64 986 forint jelenleg (THM:11,39%). Ehhez az igénylőnek azt kell vállalnia, hogy a banknál vezetett számlára utalja a legalább 450 ezer forintos havi jövedelmét. Ha ez a részlet magas, akkor a futamidő akár 96 hónapra, vagyis 8 évre is kitolható, ebben az esetben már csak 46 864 forintot kell majd fizetni (THM:11,39%). Ha viszont valaki inkább gyorsabban szeretné visszatörleszteni a kölcsönét, mondjuk három év alatt, akkor 97 987 forintot kell havonta fizetnie (THM:11,39%).
A légkondit is érdemes még most beszereltetni
Egy olcsóbb beavatkozás, például néhány légkondicionáló beszereltetése esetén is lehet létjogosultsága a hitelnek. Egy közepes méretű lakásban vagy családi házban nagyjából 1 millió forint körüli összegbe is kerülhet ez a beruházás, ebből ki lehet fizetni két-három beltéri egységet a kültéri egységgel együtt, a szerelést, sőt ha szükséges, a villanyvezeték felújítását is. Ha valaki ezt az összeget veszi fel például kétéves futamidővel, akkor az UniCredit Banknál 50 045 forintos havi törlesztőrészlettel kell számolnia. A teljes visszafizetendő összeg a két év alatt 1 201 080 forintra jön ki (THM:19,86%).
A lakás árában biztosan megtérül az ilyen beruházás, hiszen a nem klimatizált lakások az egyre forróbb nyarak miatt már biztosan olcsóbban kelnek el, mint azok, amelyekben hűsíteni lehet a levegőt. Télen is jó szolgálatot tehet a klíma, a fűtő funkció ugyanis gyorsabban felmelegíti a helyiséget, mint a hagyományos radiátorok.
A teljes felújítás is megtérülhet
Ha teljes körű felújítást szeretne valaki, azt is megérheti olyan hitelből fedezni, amelynek a THM-je elmarad az építőipari inflációtól. Az UniCredit Banknál most 10 millió forint személyi hitel 96 hónapra 10,61 százalékos THM-mel érhető el, ez 152 424 forintos törlesztőrészletet jelent 8 éven keresztül. 10 millió forint sok mindenre elég, egy régi, rosszabb állapotú családi ház teljes körű energetikai felújítását is el lehet ennyiből végezni akár, futja a szigetelésre, a fűtési rendszer korszerűsítésére, a nyílászárók cseréjére is.
Ez pedig komoly megtakarítást jelent már rövidebb távon is. Magyarországon ugyanis a rezsicsökkentés miatt a gáz és az elektromos áram ára a lakosság számára csak az átlagfogyasztásig alacsony, a fölött drasztikusan emelkedik, a régi családi házakat pedig biztosan nem lehet télen gázzal úgy kifűteni, hogy ne lépjék túl a rezsicsökkentett limitet. Egy felújításon át nem esett Kádár-kocka esetében például a szakértők szerint évente 1,25 millió forintos gáz- és villanyszámla érkezik. Ez egy teljes körű energetikai felújítás után a tizedére csökkenhet, amivel évente bő egymillió forintot lehet megtakarítani. Így kalkulálva pedig nem kérdés, hogy hitelből is megéri belevágni egy ilyen beruházásba.