
Hirtelen eltűnt néhány millió a kincstári számlájáról? Itt a magyarázat

Hirtelen eltűnt néhány millió a kincstári számlájáról? Itt a magyarázat
Tömegek kereshetik kétségbeesetten a pénzüket a Magyar Államkincstárnál, a kamatfizetés előtti napon ugyanis eltűnnek a kamatok a rendszerből. Nem kell aggódni, sok esetben ennek technikai oka van, aki az ügyfélszolgálattól vár magyarázatot, hosszas várakozásra számíthat, a csalóknak viszont kapóra jöhet ez az anomália.
Egyik napról a másikra eltűnt bő 3,5 millió forint az egyik ügyfél Magyar Államkincstárnál vezetett értékpapír-számlájáról. Az előző napon még 54 millió forint feletti egyenleg másnapra alig 50 millióra csökkent, sem a pénzszámlán, sem az értékpapírok piaci értékénél nem látszott az összeg. A számlatörténetben nem látszott olyan esemény, hogy bárki kivett volna pénzt a számláról, az egyetlen furcsaság az volt, hogy a kamatfizetés előtt álló 2028/I sorozatú Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) árfolyama visszaesett.
Technikai okok a háttérben
Az ügyfél kétségbeesetten kereste, hová tűnt a pénz, de a magyarázatra várnia kellett. A kincstárnál ugyanis nincs 24/7-es ügyfélszolgálat, csak “hivatali időben” érhetők el az ügyintézők. Általában 8-17 óráig, szerdán este 8-ig, pénteken pedig csak délután 2-ig fogadják a hívásokat. Másnap reggel pontban 8 órakor hívta az ügyfélszolgálatot, ahol fél órás várakozás után egy kissé ingerült ügyintéző közölte vele, a hiánynak technikai oka van. A kamat már nem látszik az állampapír-sorozaton, mivel annak a jóváírása most folyik, délután 2-től kezd megjelenni a számlákon. Magát az állampapírt viszont már csak a kamat nélküli, 99 százalékos árfolyamon lehet eladni.
Az ügyintéző azt is elárulta, hogy sokan hívják emiatt az ügyfélszolgálatot. Arra a felvetésre, hogy mi lenne, ha ezt az információt az elektronikus felületeken is megjelenítenék, hogy az ügyfelek ne pánikoljanak, hanem nyugodtan hajthassák álomra a fejüket, közölte: folyamatosan fejlesztik a rendszereket.
Sok százezer ember lehet érintett
Nem csak a 2028/I, de a többi lakossági állampapír esetében is ugyanez a helyzet. Most pedig, hogy február második felében szinte naponta fizetnek kamatot a sorozatok, sőt van, hogy egy napon több állampapír kamatfizetése is esedékes, a jellemzően stabilan emelkedő kincstári egyenlegek a már említett technikai okok miatt ingadozhatnak.
Sok embert érinthet ez, hiszen lakossági állampapírban 822 ezer, ezen belül PMÁP-ban 550 ezer embernek van megtakarítása egy nemrég közzétett statisztika szerint. Vannak, akik rendszeresen tettek félre ezekbe az állampapírokba, több sorozatban is van pénzük, emiatt minden kamatfizetésnél megtapasztalhatják ezt az anomáliát, ha éppen abban az időszakban lépnek be a Webkincstárba vagy a Mobilkincstárba, amikor a kamatok már nem látszanak az értékpapír árfolyamában, de a jóváírásuk sem történt még meg.
A kiberbűnözőknek kapóra jöhet ez a hiba
Ha a számlatörténetben nem látszik, hogy bárki idegen kivett volna pénzt az értékpapírszámláról, és éppen csak a legközelebb esedékes kamat összege hiányzik, nem kell aggódni, hamarosan magától rendeződni fog az egyenleg. A kincstárból idegen számlára egyébként is nehéz átutalni a pénzt, hiszen csak regisztrált bankszámlára enged utalni a rendszer. Ráadásul az sem megy azonnal, a regisztráció után 24 órán át várni kell, csak ezt követően indulhat el a kiutalás.
Az ügyfelek az újonnan regisztrált bankszámlákról is értesítést kapnak, ahogy a kiutalásokról is. Emiatt jóformán lehetetlen észrevétlenül, a beleegyezésük nélkül elvinni a pénzt a kincstárból.
Ugyanakkor a csalóknak nagyon is kedvez ez az anomália, hiszen a kiberbűnözők előszeretettel hívják fel az ügyfeleket azzal, hogy támadás érte a számlájukat, és ajánlják fel, hogy biztonságba helyezik a pénzüket. Természetesen hazudnak, a biztonságba helyezés az esetükben a pénz ellopását jelenti. Sajnos ezek a próbálkozások valóban hitelesnek tűnhetnek, ha az ügyfél azt látja, tényleg hiányzik egy jelentősebb összeg a kincstárban vezetett számlájáról. A következő napokban a kamatfizetések idején épp ezért különösen fontos, hogy ne hallgassanak ezekre a bűnözőkre.
Befektetési ajánlatok is érkezhetnek az állampapírpénzekért
Az ügyfelek persze olyan megkereséseket is kaphatnak ezekben a hetekben, amelyet érdemes megfontolniuk. A kamatforduló után vonzerejüket vesztő PMÁP-okban lévő pénz és a most kapott kamatok újrabefektetéséért az állam mellett a bankok, alapkezelők és biztosítók is harcba szállnak.
Aki állampapír helyett inkább bankba tenné már a pénzét, az sem csak a nagy hitelintézeteknél szokásos, szinte nulla százalékos betétek közül válogathat, találhat akár 5-6 százalék feletti lekötési ajánlatot is. A befektetési alapok már tavaly is nagy konkurensei voltak az állampapírnak, és a hozamért nagyobb kockázatot is vállalók további megtakarításokat tehetnek át ebbe a befektetési formába, ahogy közvetlenül a részvényekbe is.
Az inkább biztos kamatot akaróknak az állampapírok és bankbetétek mellett már biztosítást is kínálnak. A Groupama például akciós életbiztosítási ajánlatában évi bruttó 7 százalékos garantált hozamot fizet az április 30-ig beérkező új pénzekre a beérkezés dátumától december 31-ig tartó időszakra.
Aki sok pénzt tart állampapírokban, az más értékpapírok és bankbetétek mellett az a lakásvásárlást is megfontolhatja, hiszen a piaci elemzők egybehangzóan kiemelkedő áremelkedésre számítanak az idén is az ingatlanpiacon.