Egyre kevésbé tervezzük meg a pénzügyeinket, de azért teszünk is félre
Egyre kevésbé tervezzük meg a pénzügyeinket, de azért teszünk is félre
Az elmúlt tíz évben jelentősen csökkent azoknak az aránya, akik pénzügyi tervet készítettek a következő hónapra - derül ki az OTP Bank közleményéből. 2011-ben még a magyarok közel 60 százaléka készült fel anyagilag a következő hónapra, 2021-ben ez az arány már csak 40 százalék volt. Ennek ellenére az elmúlt időszakban sokan tudták növelni a megtakarításaikat.
Az elmúlt évek egyik legegyértelműbb, közös tapasztalata, hogy minden megváltozhat egyik hónapról a másikra, és semmi sem vehető biztosra. Ilyen időszakokban különösen érdemes odafigyelni a pénzügyekre, és tervezni is, hogy nyomon tudjunk követni kis túlzással minden forintot. Az OTP felmérése alapján viszont nem így teszünk, sőt egyre kevésbé tervezzük meg költéseiket.
Kevesebbet foglalkozunk a pénzügyeinkkel, mint 10 éve
Egy 2011-es felmérés szerint az emberek 58 százaléka tervezett a következő hónapra és 26 százalék a következő évre. Az OTP Bank legutóbbi Öngondoskodási Index kutatásából viszont már az derül ki, hogy 2021-ben a magyarok csak kevesebb mint fele, pontosan 40 százaléka tervezett következő havi kiadásaival. A következő évre pedig még kevesebben készülnek fel, ha az anyagiakról van szó.
Pedig a technika egyre több lehetőséget és segítséget nyújt a költéseink követéséhez és a pénzügyi tervezéshez. Többféle applikáció közül választhatunk, ahol nyomon követhetjük a bevételek és a kiadások alakulását, emellett a bankok mobilapplikációi is egyre több lehetőséget kínálnak ezen funkciók terén. Ha pedig ezek közül egyik sem tetszik, a célnak tökéletesen megfelelhet egy saját Excel-táblázat vagy egy kockás füzet is.
A tervezés hiányának ellenére sokan takarékoskodnak
Az OTP Bank ügyfelei 2022 első negyedévében növelték megtakarításaikat, ami köszönhető volt az első három hónapban folyósított családi szja-visszatérítésnek, a fegyverpénznek, illetve a 13. nyugdíjnak is. Az eddigi adatok szerint az OTP Bank ügyfelei az év első hónapjaiban érkezett rendkívüli kifizetések nagyobb részét, több mint 60 százalékát a hitelintézetben hagyták. Ez arra enged következtetni, hogy a lakosság jóval megfontoltabban hoz befektetési döntéseket az orosz-ukrán konfliktus lehetséges gazdasági következményei miatt, mint korábban.
Az összegnek a jelentős része látra szóló folyószámlákon pihen, vagyis még nem termel hasznot az ügyfeleknek. Ráadásul a magas infláció miatt folyamatosan veszít értékéből. A befektetők között a legnépszerűbb megtakarítási forma a deviza-megtakarítás különböző formái voltak, megelőzve a forint takarékszámlák és az értékpapír termékeket.