Fogalomtár
kölcsön
bankszámla
hitel
Átlagos nettó hozamráta
Az elmúlt évekre vonatkozó éves nettó hozamrátából számított hozamráta, amit mértani átlagolással számolnak ki. Az átlagos mutató úgy értelmezhető, mintha az elmúlt években, amilyen időtávra a számítás készült, végig annyi lett volna a teljesítmény.
Átlagos referencia-hozamráta
Mértani átlagolással számított hozamráta a referencia-hozamrátákból bizonyos időtávon. Mivel átlagról van szó, visszamenőleg egyenletesen láthatod a pénztár referencia-hozamrátáját.
Bruttó hozamráta
A hozam százalékos mértéke, amelyet a nyugdíjpénztár elért a befektetéseken. A mutató arra szolgál, hogy megismerd a vagyonkezelő teljesítményét. A költségeket, amelyeket fizetsz, nem tartalmazza.
EHO
Az egészségügyi hozzájárulás (eho) egy adóhoz hasonló fizetési kötelezettség, amelyet a kamatadóhoz hasonlóan a tőkejövedelmet kifizető (bank, pénzügyi szervezet), vagy a magánszemély számolja el az állam felé. Míg korábban ezt az adónemet is be kellett fizetni a hozamok és egyes gazdasági tevékenységek után, addig 2017-től nem terheli eho a kamatjövedelmet és a tartós befektetési számlából (TBSZ) jövedelem lekötési hozamát. Ez azt jelenti, hogy tőzsdei ügyletekből származó hasznod után sem kell befizetned ezt az összeget, de ennyivel kevesebb terheli például a nyugdíjmegtakarításaidat is. A kedvezményezettek sora itt még nem zárul le: a vendéglátósoknak sem kell tovább fizetniük ezt a kötelezettséget és a lakáskiadással foglalkozó magánembereknek sem. Eho sújtja például a béren kívüli juttatásnak nem minősülő egyes juttatásokat vagy a kamatkedvezményből származó jövedelmet. Az eho jelenleg kétkulcsos, 22 százalék és 14 százalék. Ezt akár a Nemzeti Adó- és Vámhivatal által összeállított adóbevallási tervezet segítségével - elkészített személyi jövedelemadó bevallásban adott határidőig állapíthatsz meg és fizethetsz be.
Nettó hozamráta
A nyugdíjpénztári vagyonkezelésből származó hozamráta, amelyet úgy kaphatsz meg, ha a bruttó hozamrátából levonod a költségeket. A nettó hozamráta és az inflációs adatok összehasonlításával megkaphatod, hogy mennyi volt a reálhozam, azaz infláció felett teljesítettek-e befektetéseid.
Reálhozam ráta
Az éves inflációs adatokkal (akár 10-15 évre visszamenőleg) kiigazított nettó hozamráta. Ebből a mutatóból derül ki, hogy a befektetéseid értéke vajon meghaladta-e az infláció mértékét.
Referencia hozamráta
A referencia hozamráta az a mutató, amihez a nyugdíjpénztár teljesítményét (bruttó hozamrátát) tudod hasonlítani. A nyugdíjpénztár kiválaszt valamilyen referenciamutatót ahhoz az eszközhöz, eszközcsoporthoz, amelybe a megtakarításaidat fekteti. A mutató úgy választja meg, hogy az tükrözze a nyugdíjpénztár portfólióját, annak összetételét. Például ilyen referenciamutató lehet a BUX-index, azaz a magyar tőzsde teljesítménye. A nyugdíjpénztár bruttó hozamrátáját és a referenciamutatót összehasonlítva azonos időtávon megállapíthatod, hogy a pénztár teljesítménye jobb vagy rosszabb volt-e a piac változásaihoz képest.