Változatlan maradt az alapkamat, de a kamatcsökkentés mégis elindulhat
Változatlan maradt az alapkamat, de a kamatcsökkentés mégis elindulhat
A várakozásoknak megfelelően továbbra is 13 százalékon tartotta az alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa. Ez jó pár hónapig így is maradhat, a betéti tendernél azonban elérkezhetett a várva várt fordulat, 15 órakor a jegybankelnök bejelentheti, hogy a 18 százalékos kamatot elkezdik csökkenteni.
Feszülten várja a piac a májusi kamatdöntés eredményét. A délután 2-kor kiadott számokból azonban még pont a legfontosabb információ nem derült ki. Maga az alapkamat a várakozásoknak megfelelően 13 százalékos maradt, és a kamatfolyosón sem módosított a jegybank, vagyis az egynapos betét kamata változatlanul 12,5 százalékos, az egynapos hitelé 100 bázisponttal csökkent 19,5 százalékosra.
Ez azonban még nem minden, hiszen a piac nem ezekre az adatokra vár elsősorban, hanem arra, hogy az egynapos betéti tender kamatában lesz-e változás. A kamat eddig 18 százalékos volt, ez volt az az irányadó kamat, amelyhez a bankközi kamatok is igazodtak. Araa lehet azonban számítani, hogy ez csökkenni fog, amit a kamatdöntést követő, délután 3-ra meghirdetett háttérbeszélgetésen jelentenek be. A kamatcsökkentés már azért is várható, mert a háttérbeszélgetést a szokásokkal ellentétben nem Virág Barnabás alelnök, hanem Matolcsy György, az MNB elnöke tartja, amiből arra lehet következtetni, elindul a lazítás.
Az elemzők 1 százalékos (100 bázispontos) csökkenést várnak, vagyis 17 százalékos lehet az egynapos betéti tenderen meghirdetett kamatszint. A kamatcsökkenés a következő hónapokban is folytatódhat, ha az infláció csökken és Magyarország gazdasági kilátásai stabilak maradnak, vagyis szeptemberre azonos szintre kerülhet az alapkamat és a betéti tender kamata.
A forintot sikerült stabilizálni, az infláció azonban így is magas maradt
A betéti tender kamatát tavaly októberben emelte meg drasztikusan az MNB, amikor a forint árfolyama történelmi mélypontra került, az eurót 430, a dollárt 450 fölött jegyezték, és félő volt, hogy a további gyengülés miatt még durvább szintre emelkedik az infláció. A határozott lépés megállította a magyar fizetőeszköz gyengülését, ugyanakkor a bankközi kamatokat is megemelte. A forint azóta ismét stabil, de a kamatcsökkentést csak óvatosan meri megkezdeni az MNB, hiszen egy nem kellően átgondolt lépés ismét sokkolhatja a magyar eszközök piacát.
A betéti tender kamatát szorosan követik a bankközi kamatok, például a bubor, amely szinte minden piaci alapú rövid kamatperiódusú hitel, legfőképpen vállalati hitel referencia kamatául szolgál. A kamatcsökkenés a piaci alapú hitelek kamatát is lejjebb viheti, egyúttal persze azt is jelentheti, hogy a jegybanki betétben elhelyezett lakossági és vállalati betétek kamata is mérséklődhet. A lakosságon belül persze főleg csak a privátbanki és prémium banki ügyfelek számára ajánlották fel a tanácsadók ezt a lehetőséget, ehhez a piaci pletykák szerint jellemzően legalább 20-30 millió forintos bankbetéttel kellett rendelkezni. A többi betétes csak jóval kisebb - sokszor nulla százalék közeli - kamatot kaphatott a bankjától, bár akad néhány 10 százalék körüli ajánlat is.
A betéti kamatok csökkenése az állampapírpiacnak kedvezhet. A legmagasabb kamatú most megvásárolható lakossági állampapírok jelenleg 16 százalékos kamatot fizetnek. Elképzelhető, hogy a jegybanki betét ennél valamivel jobb, de ha kamatadót kell fizetnie a betétesnek, akkor már jobban megérheti a Prémium Magyar Állampapírba (PMÁP) tennie a pénzét.
Ha nagyon gyorsan lazít a jegybank, az nem kedvez a forintnak
“A forint piacára is hatással lehet a délutáni elemzői tájékoztató. Ha a háttérbeszélgetés üzenetei arra utalnak, hogy a jegybank tervei szerint mostantól minden ülésen 100-100 bázispontos csökkentés jöhet, akár nagyobb mértékben is gyengülhet a forint a délutáni órákban” - figyelmeztetett az Equilor Befektetési Zrt. már reggel. A brókercég szerint a délutáni jegybanki üzenetek függvényében akár nagyobb forintgyengülési hullámot sem lehet kizárni, mely a 380-383-os zónába viheti fel az euró/forint jegyzését.
A forint kedden egész nap gyengült, dél körül az euró ára már 377-nél járt, a gyengülést fokozta a bejelentés híre, miszerint Matolcsy György vezeti majd a kamatdöntés utáni háttérbeszélgetést.
Frissítés
Matolcsy György bejelentése szerint az MNB a 18 százalékos irányadó kamatot (egynapos betéti tender kamatát) 17 százalékra csökkenti. Kijelentette ugyanakkor, hogy az alapkamat csökkentéséről egyelőre nincs és sokáig nem is lehet még szó.