Újabb nagyágyúk álltak be a csalások elleni Kiberpajzs mögé
Újabb nagyágyúk álltak be a csalások elleni Kiberpajzs mögé
Két nagy nemzetközi kártyatársaság, a Mastercard és a Visa, valamint a Szerencsejáték Zrt. is csatlakozik a KiberPajzs összefogáshoz, amelynek célja az ügyfelek pénzügyi visszaélések elleni védelme. Azoknál a bankoknál, amelyeknél valós idejű szűrőrendszer működik, 99 százalékban ki tudták szűrni az ilyen csalásokat.
A Magyar Nemzeti Bankkal közös sajtótájékoztatón jelentette be a Szerencsejáték Zrt., a Mastercard és a Visa, hogy támogató szakmai partnerként csatlakoznak a KiberPajzs projekthez, így az intézményközi összefogás tagjainak száma ezzel tizenháromra emelkedett. A projekt elsődleges célja az ügyfeleik, felhasználóik pénzügyi edukációja, felkészültségük és kibertudatossági szintjük emelése. Az együttműködéssel a tagok szeretnék elősegíteni a potenciális sebezhetőségekkel kapcsolatos információcserét, mellyel az ügyfeleik számára nyújtott szolgáltatásuk biztonságát és színvonalát tudják növelni.
2000-ben 10 ezer autólopás történt Magyarországon 2010-ben már csak 5000, 2023-ban pedig csupán 400 darab. Ezt a bűncselekmény fajtát sikerült a töredékére visszaszorítani az érdekeltek összehangolt lépéseivel, és most hasonló eredményt akarnak elérni szakmai összefogással a tömegessé vált másik bűncselekménynél. A 2020-as évtized meghatározó megatrendje a digitalizáció gyors terjedése, amivel együtt jár, hogy a digitális csalások száma gyorsan emelkedik.
A lakossági bankszámláknál 2023-ig folyamatos volt a meredek növekedés az ilyen visszaélésekben, de az idén már csökkenést mért az MNB. Nagy eredmény, hogy a gyorsan növekvő trendet sikerült megállítani - mondta Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke. A cél az lenne, hogy a kibercsalások száma is közelítse meg a nullát.
A kártyás visszaéléseknél viszont még mindig nő a kárérték és a csalások száma, ezért is lényeges, hogy a Visa és a Mastercard is csatlakozott a KiberPajzs programhoz. A Szerencsejáték Zrt. csatlakozása az online szerencsejátékok népszerűsége miatt fontos, rajtuk keresztül sok embert el lehet érni és tájékoztatni. Az lenne a jó, ha minden banknál legyen valós idejű csalásszűrő rendszer, ugyanis azoknál a bankoknál, amelyeknél van ilyen, a csalások 99 százalékát sikerült elhárítani. Az MNB elvárása az, hogy a bankok a jövő év közepéig vezessék be ezeket a rendszereket.
Az MNB a pénzforgalmat bonyolító Giro Zrt.-vel közösen szintén dolgozik egy valós idejű szűrési rendszer bevezetésén. A szeptemberben indult qvik is olyan fizetési megoldás, amely biztonságos, a csalók a fizetési adatokat nem tudják ellopni a tranzakció során. Virág Barnabás arra biztatja a vásárlókat, hogy a boltokban vagy a webshopoknál használják ezt a fizetési módot, ha ott is elérhető ez a biztonságos fizetési mód. Ez a kártyás vásárlással szemben ugyan átutalásnak számít, de a vevőknek nem jelent többletköltséget.
Nagy veszélyben vannak a sportfogadók
Ötmillió játékosunk van Magyarországon, bármelyikük érintett lehet kibercsalásokban - mondta Mager Andrea, a Szerencsejáték Zrt. vezérigazgatója. Emiatt az Szerencsejáték Zrt.-nek is szüksége van azokra a tapasztalatokra, amelyeket a kibercsalások megelőzése érdekében be lehet vetni. Jelenleg mintegy 1,5 millió online játékosa van a cégnek, a tőlük származó bevétel folyamatosan nő, különösen a sportfogadás terelődik át a digitális térbe.
Ezek a játékosok vannak kitéve a legnagyobb pénzügyi veszélynek, hiszen pénztárcájuk van fent a digitális térben, onnan pénzt utalnak, illetve pénzt vesznek ki. A kibercsalók, ha megszerzik a fiókok feletti ellenőrzést, hozzájutnak személyes adatokhoz, amelyeket máshol is felhasználhatnak, ráadásul eljátszhatják a felhasználó egyenlegét, elvihetik a nyereményt. A nagy világversenyek - például világbajnokságok, Európa-bajnokság - idején megszaporodnak a csalások. Sok játékost keresnek meg sms-ben a csalók, és próbálják meg kicsalni az adataikat. A Szerencsejáték Zrt. is bevezette a kétfaktoros azonosítást, hogy nagyobb biztonságban legyenek az ügyféltárcák.