
Több millió forintot nyerhet, aki befekteti a munkáshitelt

Több millió forintot nyerhet, aki befekteti a munkáshitelt
Aki nem akarja éppen semmire elkölteni, még annak is érdemes felvenni a kamatmentes munkáshitelt, ugyanis rögtön befektetheti. Ha csak a legbiztosabb lehetőségek közül választ, már azoknak a kamataiból is több mint félévnyi törlesztőrészletet befizethet, a futamidő végén pedig visszakapja a 4 millió forintját.
Jól járhat, aki felveszi a munkáshitelt, de nem költi el, hanem biztonságos befektetésbe teszi, amelyen nem veszíthet, és fix vagy előre tudott módon változó kamatot kap. Ilyen lehetőség például magyar állampapírba tenni a pénzt.
Többféle megoldás is van erre, az egyik az, ha a tízéves futamidejű hitelből teljes egészében tízéves államkötvényt vásárol. A 2023-ban kibocsátott 2035/A jelzésű kötvény 2035 októberében jár majd le, és jelenleg 6,33 százalékos eladási hozammal vásárolható meg az államkincstárnál. A kötvénynek az is a sajátossága, hogy a névértékre évente fix 7 százalékos kamatot fizet minden októberben.
Aki ma 4 millió forintot szeretne ebbe a papírba fektetni, 3 720 000 ezer forint névértékű kötvényt tud megvásárolni. Egy kevés pénze, körülbelül 2000 forint megmarad majd, mivel a kötvények névértéke 10 ezer forint, ezért a jelenlegi árfolyam mellett csak 372 darab kötvényt tud megvásárolni 4 millió forintból 3,998 millió forint piaci értéken.
Hét és fél havi törlesztőre futja a kamatból
Ezek az értékpapírok minden októberben 260 400 forint kamatot fizetnek majd. Tekintettel arra, hogy a munkáshitel havi törlesztőrészlete 35 ezer forint, csupán az évente kapott kamatból majdnem 7,5 havi törlesztőrészlet kifizetésére is futja. A futamidő végén pedig a fiatal megkapja az utolsó évi kamatot és a befektetett tőkét, ami 3 980 400 forint lesz. Tehát a futamidő során összesen 2,64 millió forintot kap vissza a fiatal, a végén pedig megkapja a befektetett csaknem 4 millió forintot.
Még többet nyerhet, ha a kamatokat nem a törlesztésre fordítja, hanem folyamatosan visszaforgatja valamilyen másik állampapírba. A mostani kamatszinttel számolva akár 400-500 ezer forint is lehet. Azt persze nem lehet most előre megjósolni, hogy milyen kamatok mellett tudja majd a következő években befekteti a kapott kamatokat.
Lakossági állampapírba is befektetheti a fiatal a 4 millió forintját. Ennek az az előnye, hogy ha ki szeretné venni a pénzt, veszteség nélkül megteheti, mivel a lakossági állampapírok árfolyama nem ingadozik. A 2035/A egy intézményi befektetők számára is elérhető kötvény, amelynek fel-le mozoghat az árfolyama attól függően, milyen a kereslet a magyar állampapírokra. Szélsőséges esetben az is előfordulhat, hogy egy lejárat előtti kényszerértékesítés során a befektetett 4 millió forintnak csak a felét vagy még annál is kevesebbet kap az állampapírjai után a befektető.
Nincs kockázat, de rövidebb a futamidő
A lakossági állampapíroknál ilyen kockázat nincs, az árfolyamukat pedig a kincstár jegyzi, vagyis ha hirtelen szükség volna a pénzre, minimális veszteséggel vagy akár veszteség nélkül is hozzá lehet férni. További előny, hogy a névértékük 1 forint, tehát a 4 millió forintnyi hitel maradék nélkül befektethető bármelyik állampapírba.
A teljes tízéves futamidőre azonban lakossági állampapírba most nem lehet befektetni a hitelt. Tízéves lakossági állampapírt most nem lehet vásárolni, a leghosszabb futamidejű ilyen papír a 2032/J jelzésű inflációt követő kamatozású Prémium Magyar Állampapír (PMÁP), van egy 2030-ban lejáró Bónusz Magyar Állampapír (BMÁP), szintén 2030-ban járnak le a most vásárolt Magyar Állampapír Pluszok (MÁP+), a Fix Magyar Állampapírok (FIX MÁP) hároméves futamidejűek, 2028-ban futnak ki.
A MÁP Plusz jó választás lehet, ha valaki nem szeretne a kamatok újrabefektetésével bajlódni, ezt ugyanis ennél az állampapírnál automatikusan elvégzik. Hat év után a 4 millió forintos összesen így több mint 1,4 millió forint nyeresége lesz a fiatalnak. Az is a MÁP Plusz mellett szólhat, hogy a kamatfizetések idején ezt az állampapírt díjmentesen lehet visszaváltani.
A FIX MÁP negyedévente fizet kamatot, amelynek mértéke évi 6,5 százalék, három havonta 1,625 százalék, vagyis 4 millió forintos névértékkel számolva a befektető három havonta kap 65 ezer forintot. Ez majdnem két havi törlesztőrészletet is fedez, de be is lehet fektetni ismét. A FIX MÁP viszont három év után lejár, ezt követően új befektetés után kell nézni.
A változó kamatozású kötvényekkel nehéz kalkulálni
A legnehezebben hosszú távon a változó kamatozású PMÁP és BMÁP hozamával lehet kalkulálni. A PMÁP egyelőre 7,9 százalékos kamatot fizet, de áprilisban ez megváltozik, és a 2024-es infláció alapján 4,2 százalékosra csökken majd a kamata. Aki most igényli a hitelt, az már jobb, ha ezzel a kamattal számol, jövő áprilisban 168 ezer forintot kaphat, ami kevesebb, mint 5 havi törlesztőrészletre elég. Ha valaki arra számít, hogy az infláció emelkedni fog a következő években, akkor persze jó választás lehet a PMÁP, ha viszont a 3 százalékos jegybanki inflációs céllal kalkulál a befektető, vagy azzal, hogy még ennél is alacsonyabb lesz az áremelkedés üteme, akkor más lakossági vagy intézményi papírt érdemes választani.
A BMÁP még bonyolultabb konstrukció, hiszen negyedévente fizet kamatot, amelynek a szintje is minden három hónapos periódus után megváltozik. A 2030 szeptemberében lejáró kötvény jelenlegi kamat évi 7,25 százalékos, 1,25 százalékkal múlja felül a három hónapos diszkontkincstárjegyek (dkj) hozamát. 2028 szeptemberétől magasabb lesz a bónusz, a futamidő utolsó két évében a 2,25 százalékkal haladja majd meg a dkj-k aukciós hozamát. A legutolsó aukción 6,05 százalékos átlaghozam alakult ki, ha ez így marad, akkor a BMÁP minden más állampapírnál többet hozhat a befektetőnek. Ö és fél év azonban hosszú idő, és 2019 második felében például szinte minden aukción negatív hozammal adták el a 3 hónapos dkj-t, a mélyponton mínusz 0,13 százalék volt az aukciós átlaghozam.
A bankbetétek között is találni magasabb kamatú ajánlatokat
Biztonságos és jellemzően fix kamatot fizető lehetőségnek számítanak a bankbetétek. Ezeknél azonban nincs lehetőség sokéves lekötésekre, vagy ilyen esetben lényegesen alacsonyabb a kamat. Ha viszont éven belül szükség lesz a pénzre, vagy 1-2 év múlva ilyen helyzet állhat elő, akkor ezt a befektetést is meg lehet fontolni. A bankok többsége jelenleg nem kínál a lekötött betétre érdemi kamatot, de azért találni a piacon 5-6 százalék feletti ajánlatokat is. A Cetelem Takarékszámlára például 6 hónapra 6,25 százalékos a kamat. Egyéves lekötésnél 5,75, kétévesnél pedig 5,25 százalék a kamat. A bankbetéteknél az állampapírokkal szemben számolni kell azzal, hogy a kamat után kamatadót és szochót kell fizetni.