Nulla százalékos hitel indul fővárosi cégeknek
Nulla százalékos hitel indul fővárosi cégeknek
A budapesti cégek számára is hozzáférhetővé válnak a kedvezményes technológiafejlesztési források. Október végétől 73 milliárdos hitelkeret nyílik meg számukra, amiből nulla százalékos beruházási hitelt vehetnek fel.
Meghirdették a KKV Technológia Plusz Budapest Hitelprogramot, amelynek az uniós Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) Pluszban 73 milliárd forintos hitelkerete van - jelentette be Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára. A kedvezményes lehetőség minden cég számára nyitott, a beruházásnak Budapesten kell megvalósulnia.
Hitel összege és feltételei
A beruházási hitel összege 5 millió és 50 millió forint között lehet, nulla százalék az ügyleti kamat a teljes futamidőre, nincs kezelési költség, rendelkezésre tartási jutalék, előtörlesztési díj és kedvező biztosítéki elvárások.
A hitelt fővárosi mikro-, kis- és középvállalkozások túlnyomó többsége igénybe tudja venni. A pályázó cégnek legalább egy lezárt üzleti évet kell felmutatnia, és legalább egy alkalmazottat kell foglalkoztatnia a hiteligényléshez.
Lehetséges hitelcélok
A hitel az alábbi célokra vehető fel:
- új tárgyi eszköz beszerzése
- immateriális javak beszerzése
- IKT eszközök (hardver, hálózati és telekommunikációs eszközök) beszerzése
- elektromos jármű beszerzése
- megújuló energiaforrást hasznosító technológiák alkalmazásához kapcsolódó új eszközök beszerzése, új megújuló energiatermelő
- eszköz (például napelem) beszerzésének költsége
- egyéb mérnöki és szakértői díjak, tanácsadási költségek
- képzéshez kapcsolódó költségek
- minőség-, környezet- és egyéb irányítási rendszerekhez kapcsolódó költségek
- beruházáshoz kapcsolódó készletbeszerzés
A hitel futamideje
A kedvezményes hitel futamideje a beszerzendő új eszköz(ök) TAO szerinti amortizációjának végéig tarthat, legfeljebb az alábbiak szerint:
- 24 hónap az 50%-os amortizációs kulcs alá tartozó eszközök esetén
- 36 hónap a 33%-os amortizációs kulcs alá tartozó eszközök esetén
- 48 hónap a 25%-os amortizációs kulcs alá tartozó eszközök esetén
- 60 hónap a 20%-os amortizációs kulcs alá tartozó eszközök esetén
- 82 hónap a 14,5%-os amortizációs kulcs alá tartozó eszközök esetén
- 120 hónap a min. 10%-os mértékű megújuló energiával kapcsolatos és/vagy ingatlan átalakítást, bővítést, felújítást, korszerűsítést is tartalmazó projekt esetén, amennyiben a kivitelezéssel érintett ingatlan is bevonásra kerül a fedezeti körbe
A maximális futamidőt kizárólag eszközbeszerzést tartalmazó projekt esetén a leghosszabb maximális amortizációs idejű eszközhöz tartozó futamidő hónapban megadott adata alkalmazásával határozzák meg. A futamidők a lehetséges türelmi és/vagy rendelkezésre tartási időt is tartalmazzák.
Rendelkezésre tartási idő
6 hónap - 18 hónap (a kölcsönszerződés megkötésétől számítva)
Türelmi idő
maximum 6 hónap (a rendelkezésre tartási idő végétől számítva)
Beruházás megvalósítási határideje
24 hónap (a kölcsönszerződés megkötésétől számítva)
Hiteligénylés benyújtásának helye és időpontja
A KKV Technológia Plusz Budapest Hitelprogramban október 28-ától nyílik meg a pályázat beadási lehetősége. A pályázatokat 2025 végéig lehet majd beadni, a támogatások az MFB Plusz pontokon igényelhetők, amelyből Budapesten 15 van.
Az uniós és hazai társfinanszírozásban megvalósuló Gazdaságfejlesztési és Innovatív Operatív Program Plusz első prioritásán belül 450 milliárd forint áll rendelkezésre a kkv-k számára. Az első fél évben már meghirdették a program első szakaszát, a KKV Technológia Plusz Hitel Programot 155 milliárd forintos kerettel, amely a Budapesten kívüli helyszíneken nyújt támogatást.