Az árstop ellenére is jócskán drágulnak az élelmiszerek
Az árstop ellenére is jócskán drágulnak az élelmiszerek
Áprilisban 2,6 százalékos élelmiszerdrágulást mért a Privátbankár.hu Árkosár felmérése, amely szerint az áremelkedés mértéke 16,5 százalékos volt egy év alatt. A margarin ára duplázódott, a kenyér és a sajt több mint 40 százalékkal kerül többe, 30-ból 29 termék drágult egy év alatt a vizsgált hipermarketekben.
A Privátbankár.hu 15 éve havonta vizsgálja egy 30 élelmiszerből álló nagybevásárlás árát a kiválasztott hipermarketekben. Míg márciusban hét hónapnyi szakadatlan emelkedés után először csökkent az Árkosár ellenértéke, áprilisban már csak egy áruház mérsékelte tovább árait: az Auchanban közel 2 százalékkal csökkentek az árak az előző hónaphoz képest, míg az Interspar közel 6, a Tesco pedig közel 4 százalékkal drágult márciushoz képest. Az átlagos havi áremelkedés 2,6 százalékos lett.
Összességében egy hónap lélegzetvételnyi szünet után újra emelkedett a nagybevásárlás költsége, a mostani érték 25 981 forint lett. Ez azonban 108 forint híján nem történelmi rekord, a két hónappal ezelőtti, 26 ezer forint feletti értéket nem éri el. Egy év alatt 16,5 százalékot emelkedett a Privátbankár Árkosár ellenértéke - 3 682 forinttal többe kerül most egy átlagos családi élelmiszer-nagybevásárlás, mint 2021. áprilisában. Ez az elmúlt 15 évben a harmadik legnagyobb áremelkedés az Árkosár történetében - és az első két helyezett is az elmúlt fél évben történt. A KSH által kiadott legutóbbi inflációs adat még a márciusi volt. E szerint ebben a hónapban 8,5 százalékkal voltak magasabbak az árak, mint egy éve, és ezen belül az élelmiszerek 13 százalékkal drágultak átlagosan.
A Privátbankár.hu régen tapasztalt olyat, hogy a legolcsóbb és a legdrágább áruház között érdemi különbséget mérjünk, most azonban az Auchan összehozott némi árelőnyt a többiekhez képest: 2 ezer forinttal, bő 9 százalékkal olcsóbban adta április elején ugyanazt az élelmiszerkosarat, mint a versenytársak. Ha pedig mindent ott vettek volna meg, ahol a legolcsóbban kínálják, 23 099 forintból úszták volna meg a nagybevásárlást. Egy átlagvásárló persze aligha megy végig ezért három hipermarketen, ráadásul csak a végén tudná meg, melyik termék hol a legolcsóbb.
Az Árkosárban ezúttal is találtak olyan terméket, aminek az ára nagyobb mértékben csökkent egy hónap alatt: a száraztészta épp 10 százalékkal olcsóbb volt most, mint márciusban. 10 százalék fölötti mértékben drágult a tömény szeszesital (+13 százalék), az alma (+15 százalék), a tojás (+17 százalék) és a krumpli (+21,5 százalék) egyetlen hónap alatt.
Éves összehasonlításban egyetlen termék van a vizsgált 30 közül, amelyik nem drágult: a sertéspárizsi néhány forinttal olcsóbb lett. Minden másért többet kell fizetni, mint egy évvel ezelőtt. Az Árkosár által vizsgált hipermarketekben a legdurvább áremelkedés a margariné volt 92,7 százalékkal toronymagas első). Mögötte ez volt a drágulási élmezőny:
- 43,8 százalékkal a kenyér
- 41,7 százalékkal a sajt
- 37,4 százalékkal a kávé
- 28 százalékkal a tojás
- 26,7 százalékkal a májas
- 26,5 százalékkal a tejföl
- 25,1 százalékkal a tej
- 24,5 százalékkal a túródesszert
- 22,3 százalékkal a tea
- 20,7 százalékkal a rizs
- 19,8 százalékkal a krumpli
- 18,9 százalékkal a jeges tea
- 17,8 százalékkal a liszt
- 16,1 százalékkal a chips
- 15,6 százalékkal a száraztészta
- 15,3 százalékkal a pezsgő
- 13,7 százalékkal az olaj
- 12,5 százalékkal a csirkemell
- 12,5 százalékkal a narancslé
- 11,4 százalékkal a szénsavas üdítő
Amint a felsorolásból is látszik, a Privátbankár.hu Árkosár felmérésében szép számmal találni a leginkább dráguló élelmiszerek között olyanokat, amelyek jelenleg az árstop hatálya alá esnek. Ez azt jelenti, hogy a már az októberig bekövetkezett áremelkedés is ekkora volt, azt azonban még nem tudni, hogyha az árstopot feloldják, akkor vajon mennyire drágulnak meg ezek az élelmiszerek. Az árstop már csak rövid ideig védi ezeknek a termékeknek az árát, azonban elképzelhető, hogy a kormány meghosszabbítja ezt az intézkedést, vagy akár még ki is terjeszti újabb élelmiszerekre.