
Árfolyamcsata az ügyfelekért: így válts okosan pénzt a bankodnál

Árfolyamcsata az ügyfelekért: így válts okosan pénzt a bankodnál
Négy olyan bank is van már Magyarországon, amelyik középárfolyamos devizaváltást ajánl az ügyfeleinek. Van olyan hitelintézet, amelynél a lekötött devizabetétre magas kamat is jár.
Itthon hazai bankkártya, külföldön viszont Revolut - sokan vallják ezt, hogy csökkentsék a bankolási költségeiket. Nem biztos viszont, hogy ez igaz, egyre több hazai bank határozott ugyanis úgy, hogy bizonyos keretek között engedélyezi az ügyfelei számára a középárfolyamos devizaváltás lehetőségét.
Magas kamat a lekötésre
Az egyik legjobb ezek közül a Gránit Bank mobilbanki applikációban elérhető szolgáltatása.
A másfél éve bevezetett mobilos azonnali devizaváltáshoz kapcsolódva a bankban már forint bankszámlával rendelkező ügyfelek az applikációban néhány kattintással, az új ügyfelek pedig a forintszámla nyitással együtt egy szelfivel, vagy videóbankon keresztül is nyithatnak devizaszámlát, ami mellé digitálisan elérhető, azonnal használható, és az első évben díjmentes EUR és USD devizakártyát is igényelhetnek.
A bank ezen felül a hazai piacon elérhető ajánlatokat figyelembe véve vonzó devizabetét-kamatokat is kínál. Euróban például az egyéves betét kamata 2,75, dollárban 3,5 százalékos.
A mobilalkalmazásban díjak és egyéb költségek nélkül devizapiaci középárfolyamon lehet napközben (munkanapokon 9 és 17 óra között) devizát váltani euró, dollár, svájci frank, angol font és legújabban román lej devizanemű bankszámlákon havonta akár 650 ezer forint összegig. A váltáshoz követhető a devizák árfolyamának napi és múltbéli alakulása, az appba épített kalkulátor pedig megmutatja a váltás utáni összeget. A bank által alkalmazott és transzparens árfolyam a váltott összegtől független, így előnyös a gyakori kisebb összegű váltások esetében is.
A prémium ügyfél többet válthat
Az Erste Bank George alkalmazásában vagy internetbankjában is lehetséges a középárfolyamos váltás hétköznap 9-17 óra között. Az ügyfelek a saját számláik között használhatják ezt a lehetőséget, ennek során a forint számlák és a különféle devizaszámlák között lehetséges a váltás. A válaszható devizanemek az euró, az amerikai dollár, a kanadai dollár, a svájci frank és az angol font.
A lakossági ügyfelek maximum havi 600 ezer, a prémium ügyfelek 750 ezer, az Erste World és privátbanki ügyfelek akár havi egymillió forintot is átválthatnak kedvezményesen.
Utólagosan számol el a bank
A K&H-nál másképp működik a középárfolyamos elszámolás. A bank egy úgynevezett visszapénz kupont vezetett be, amelyet aktiválva az ügyfelek utólag visszakaphatják a külföldi vásárlások során alkalmazott deviza eladási árfolyam és a középárfolyam különbözetét. Az aktivált kuponnal az ügyfelek maximálisan havi 500 000 forintig középárfolyamon fizethetnek külföldön.
Csak a plasztiklappal vásárolva él az ajánlat
Az OTP-nek is van hasonló ajánlata. A szolgáltatás Árfolyam+ néven fut, a havi díja elvileg 124 forint, de 2026. február 28-ig ezt elengedi a bank. Egy havidíjjal mind a devizaátutalásokra, mind a betéti kártyás vásárlásokra igénybe veheti az ügyfél a 600-600 ezer forint összegű havi limitet.
Figyelni kell viszont arra, hogy a kedvezmény sem az internetes kártyás vásárlásokra, sem a hitelkártyával végzett vásárlásokra nem érvényes. A külföldi vásárlások során pedig csak akkor számol el középárfolyamon a bank, ha a boltban a műanyag betéti kártyával fizet az ügyfél. Telefonba, okosórába telepített, digitalizált bankkártyával történt tranzakciók során a deviza eladási árfolyamot alkalmazzák.
A csomag előnye, hogy nagyon sok devizanemnél érvényesíthető a középárfolyamos váltás. Az euró, amerikai dollár, svájci frank és angol font mellett, ausztrál dollárt, bolgár levát, kanadai dollárt, kínai jüant, cseh koronát, dán koronát, japán jent, mexikói pesót, norvég koronát, új-zélandi dollárt, lengyel zlotyt, román lejt, szerb dinárt, orosz rubelt, svéd koronát, török lírát, ukrán hrivnyát és dél-afrikai randot is válthatnak az ügyfelek.