
Utoljára Matolcsyval: itt nincs enyhülés, maradt a befagyott alapkamat

Utoljára Matolcsyval: itt nincs enyhülés, maradt a befagyott alapkamat
Továbbra is 6,5 százalékos az alapkamat. Matolcsy György utoljára ült elnökként a monetáris tanácsban, de nem maradt mozgástere a további lazításra. Az idén az utódjának, Varga Mihálynak se sok lesz, még a legoptimistábbak is csak minimális csökkentést jósolnak 2025-ben. Ez pedig azt jelenti, hogy a hitelkamatokban sem várható nagy változás.
Megtartotta az utolsó olyan kamatdöntő ülését a Magyar Nemzeti Bank (MNB), amelyen a monetáris tanács elnöki székében még Matolcsy György ült. A jegybankelnök mandátuma e hét végén jár le, utódja hétfőtől Varga Mihály volt pénzügyminiszter lesz. Utoljára foglalt helyet az ülésen Pleschinger Gyula is, az ő megbízatása is csak e hét végéig szól.
A várakozásoknak megfelelően a monetáris tanács továbbra is 6,5 százalékos szinten tartotta az alapkamatot, amely immár tavaly szeptember óta változatlan. Nem várt kamatcsökkentést sem az Equilor, sem az MBH Bank, sem az OTP Bank elemzési központja.
Esély sem volt a csökkentésre
A kamatcsökkentésre esély sem volt, hiszen januárban a várakozásoknál magasabb, 5,5 százalékos inflációt mért a KSH. A forint ugyan erősödött az év eleje óta, ami valamelyest csökkenti az inflációs nyomást, de ez önmagában még nem elég.
Más tényezők, mint például az amerikai kamatcsökkentés eltolódása, vagy Orbán Viktor és Nagy Márton gazdaságélénkítő tervei, köztük az új adómentességek az anyáknak, szintén fokozhatják az inflációt, hiszen többletkeresletet generálhatnak, ez pedig további óvatosságra intheti a jegybankot.
A leköszönő Pleschinger Gyula néhány napja a Bloombergnek azt nyilatkozta, az infláció februártól csökkenhet, a januári kiugró adat egyszeri döccenő volt csak, ennek ellenére úgy látja, nincs esély az idén az alapkamat csökkentésére. Ugyanakkor kamatemelésre sem számít a jegybankár, aki bízik Varga Mihályban és az MNB új vezetésében.
A piac is egyre kevesebb kamatcsökkentést áraz, az OTP az év végére 6,25 százalékos alapkamatot vár, de a merészebb elemzők is maximum két 0,25 százalékpontos vágást emlegetnek.
Marad a magas kamat a hiteleknél is
A magas alapkamat a hitelek és a betétek kamatát is befolyásolja, különösen rövid távon, illetve rövid kamatperiódusnál. A jellemzően vállalati hitelek referenciakamata, a BUBOR követi az alapkamatot, tehát ugyanazon a szinten maradhat, ahol most is áll. Jelenleg jóformán minden futamidőre 1 naptól 12 hónapig 6,5 százalékon áll a BUBOR, ami azt jelenti, nem számít kamatcsökkentésre a piac.
A hosszabb kamatperiódusú hitelek referenciakamata, a BIRS 6,35 százalékon áll kétéves távon, de a lakáshiteleknél jellemző tízéves és 20 éves érték 6,68, illetve 6,9 százalékos, hasonló a január végihez.
Az alapkamat tartásának azok örülhetnek, akik lekötött betétet keresnek, az ilyen banki kamatajánlatok között továbbra is találni akár 6,25 százalékosat 6 hónapos lekötésre, egyévesre pedig 5,75 százalékosat.