Sok családi kassza nem heverte még ki a pandémiát
Sok családi kassza nem heverte még ki a pandémiát
Javult a magyarok jövedelmi helyzete az idei első negyedévben a járvány legsúlyosabb időszakához képest, de sokan vannak, akiknek még sokkal rosszabul megy, mint a pandémia előtt - derül ki a K&H 2022 első negyedévében készült reprezentatív felméréséből, amely a 30-59 éves korosztály háztartásainak anyagi helyzetét vizsgálta.
A kutatás eredményei szerint az háztartásonkénti átlagjövedelem 414 ezer forintot tett ki az idei első negyedévben, ez a felmérés több mint 6 éves történetében rekord szintnek felel meg, azonban a válaszadók szubjektív anyagi biztonságérzete még csak most kezd felzárkózni a 2018-2020 között mért értékekhez. Az érintettek 31 százaléka érzi kifejezetten biztonságosnak az anyagi helyzetét, 17 százalékuk viszont kimondottan pesszimista.
A saját jövedelmek változását tekintve a koronavírus-járvány magyarországi megjelenése, azaz 2020 márciusa óta a válaszadók 42 százalékának nem változtak a jövedelmi viszonyai. Ezzel szemben 18 százalékuk javulásról számolt be, ami viszont számottevő növekedést jelent a korábbiakhoz képest, hiszen 2020 és 2021 második negyedéve között csak a megkérdezettek 4-9 százaléka érzékelt kedvező változást. Számszerűsítve átlagosan havi 59 ezer forinttal nőtt a jövedelme azoknak, akik pozitív változásról számoltak be.
A megkérdezettek 39 százalékánál ugyanakkor negatív változás történt a járvány kitörése óta, ők havonta 85 ezer forintos mínuszról számoltak be. A kedvezőtlen változásról beszámolók aránya azonban csökkent a korábbi negyedévekhez viszonyítva, 2020 közepétől 2021 második negyedévéig ugyanis a válaszadók 42-52 százalékának jövedelme volt alacsonyabb a pandémia előtti helyzethez képest.