Az egészségre hajlandóak vagyunk spórolni még az inflációnál többet is
Az egészségre hajlandóak vagyunk spórolni még az inflációnál többet is
A tavalyi sokk után az idén folytatódott az önkéntes nyugdíjpénztári vagyonportfóliók hozamainak javulása. A befizetések bővülése azonban messze elmaradt az inflációtól. Sokkal jobban növekedtek az egészségpénztári megtakarítások, amelyekből egyre többen a lakáshitelüket törlesztik vagy a gyerekek iskoláztatására költenek.
Az önkéntes nyugdíjpénztárakban kezelt összesített vagyon 2023 harmadik negyedében tovább nőtt a 2022-es negatív év után. A július-szeptemberi 1,76 ezer milliárd forint feletti összeg azt jelenti, hogy a pénztárakban kezelt nyugdíjmegtakarítások korábban nem látott magas szintet értek el – derül ki az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége (ÖPOSZ) elemzéséből.
A vagyon gyarapodása a tagi és munkáltatói befizetések emelkedésének, valamint annak köszönhető, hogy a folytatódott a hozamok múlt év közepétől elkezdődött javulása. Az első kilenc hónapban az éves nominális hozam 3,5 százalékra nőtt, az infláció enyhülésével pedig mind beláthatóbb közelségbe kerül a pozitív reálhozam is.
Húsz százalékkal nőtt az egy főre jutó átlagvagyon
A nyugdíjpénztári tagok tagdíjbefizetései július-szeptember folyamán 28,9 milliárd forintot tettek ki, ami az egy évvel korábbi értéket közel 10 százalékkal múlja felül. Ez a bővülés egyszerre tulajdonítható a munkaadók és a munkavállalók magasabb befizetéseinek: a pénztártagok 8, a munkáltatók több mint 12 százalékkal növelték hozzájárulásukat. Mindez azt eredményezte, hogy bár a befizetések túlnyomó többségét változatlanul a munkavállalók teljesítik, az egyre többet vállaló munkáltatók részesedése az összes befizetésből a 2022-es 32 százalék után immár 37 százalék.
A befizetések és a hozamok növekedése miatt nem csak a pénztárakban kezelt teljes vagyon, hanem az egy főre jutó átlagos vagyon nagysága is új csúcsot ért el, a harmadik negyedévben ez megközelítette az 1,7 millió forintot, 20 százalékkal felülmúlva az egy évvel korábbit.
Egyre többen lépnek be az egészségpénztárakba
Az önkéntes egészségpénztárak esetében folytatódott a taglétszám növekedése, a harmadik negyedévben már 1,02 millió főt tett ki a tagság. Az egészség- és nyugdíjpénztárak összesített taglétszáma így meghaladta a 2,06 millió főt, ami felülmúlja az egy évvel korábbi 2,04 milliós szintet.
A harmadik negyedévben az egészségpénztárakban kezelt összesített megtakarítás meghaladta a 72,7 milliárd forintot, ami az egy évvel korábbinál több mint 16 százalékkal magasabb értéket jelent. Ez a növekedés elsősorban annak köszönhető, hogy a tagok közel 20 százalékkal növelték befizetéseiket, de a munkáltatók által teljesített összegek is bővültek, bár csak feleekkora ütemben.
Az egészségpénztári számlán lévő megtakarítások felhasználásában a megszokott egészségügyi szolgáltatások igénybevétele mellett kiemelkedően népszerűek a kiegészítő szolgáltatások is. A lakáscélú jelzáloghitel-törlesztéshez teljesített kifizetések összege például több mint 54 százalékkal nőtt éves szinten, míg a gyermekekkel kapcsolatos szolgáltatási kiadások (ezek közé tartoznak az iskolakezdési, iskoláztatási költségek) 25 százalék feletti ütemben emelkedtek.
Mivel az szja-visszatérítéssel kapcsolatos év végi befizetési hajrá még előttünk van, valószínűsíthető, hogy a munkavállalói és a munkáltatói hozzájárulások lendülete megmarad a negyedik negyedévben. Ha ezek a várakozásaink beigazolódnak, akkor az idén az év egészét tekintve a nyugdíjpénztári befizetések értéke meghaladhatja a 126 milliárd forintot a tavalyi 120 milliárd forintot követően, az egészségpénztári befizetések összértéke pedig 71 milliárd forint fölé gyarapodhat a 2022-es 59,3 milliárdról – jósolja Nagy Csaba, az ÖPOSZ elnöke.