stop

Negyedszerre is maradt az alapkamat, nem lesznek olcsóbbak a hitelek

stop

Negyedszerre is maradt az alapkamat, nem lesznek olcsóbbak a hitelek

Herman Bernadett
2025-01-28 Frissítve: 2025-01-28
2025-01-28
42860512

 

Januárban is 6,5 százalékon hagyta az alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa. Az első félévben nem várnak további lazítást a szakértők, a következő kamatvágást már az új elnök, Varga Mihály jelentheti be. A hiteligénylők egyelőre nem számíthatnak olcsóbb hitelekre.

Zsinórban a negyedik hónapja nem nyúlt az alapkamathoz a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa, vagyis az 6,5 százalék maradt. Utoljára tavaly szeptemberben csökkent a kamatszint. A szakértők is arra számítottak, hogy még most sem változtat a jegybank. 

“A forint elmúlt időszakban tapasztalható gyengülése, és annak inflációs hatásai miatt nincs tér a monetáris lazításra (azaz a kamatcsökkentésre). Várhatóan a jegybank továbbra is az erősen óvatos megközelítést fogja hangsúlyozni - írta reggeli körlevelében az Equilor. Az MBH Bank is a kamatszint tartását várta, és az OTP Elemzési Központ is biztosra vette, hogy nem változik ebben a hónapban sem az alapkamat. 

Ha a jegybank februárban sem változtat, akkor a következő kamatcsökkentés az új jegybankelnök hivatalba lépése után lesz. A Matolcsy György vezette MNB ugyanis február 25-én tartja az utolsó kamatdöntő ülését. Ezt követően a monetáris tanács a következő ilyen ülése március 25-én lesz, amikor már Varga Mihály tölti be az MNB és a monetáris tanács elnöki posztját.

Már Varga Mihály folytathatja a lazítást

 

Bár tavaly szinte egész évben alacsonyabb volt az infláció a várakozásoknál, decemberben meglódultak az árak, és 4,6 százalékos éves drágulást mért a KSH. Ez a magas inflációs adat pedig megköti az MNB kezét. A forint gyengülése miatt immár három hónapja tartósan 410 forint körüli euró-forint árfolyam is inflációt növelő hatású. 

A szakértők szerint 1 százalékpontnyi forintgyengülés 0,25 százalékponttal emeli az inflációt, márpedig az utolsó szeptemberi kamatcsökkentés óta 3,5-4 százalékkal romlott a forint árfolyama az euróhoz képest. Ez akár 1 százalékkal magasabb inflációt is okozhat Magyarországon. (A dollárhoz képest ráadásul még nagyobb volt a gyengülés.)

Az is valószínű, hogy a jelenlegi összetételű, rendkívül óvatos monetáris tanács már nem változtat az alapkamaton. A kilenc tagú testületben pedig hamarosan változások várhatók. Március elején lejár Matolcsy György elnök mandátuma, a helyére Varga Mihály volt pénzügyminiszter kerül. Szintén március elején jár le Pleschinger Gyula mandátuma, áprilisban pedig Patai Mihályé, aki jelenleg az egyik alelnök is a testületben. Rajtuk kívül még egy másik alelnök, Kandrács Csaba hatéves ciklusa is lejár az idén októberben. Őket újra lehet választani, de új tagok is kerülhetnek a helyükre. 

A monetáris tanács tagjainak száma 9-11 között lehet, az új tagokat az MNB elnöke, vagyis Varga Mihály és Orbán Viktor miniszterelnök választhatják ki. A végső kinevezéseket a köztársasági elnök hagyja jóvá. 

A szakértők arra számítanak, hogy a következő lazítást már egy új összetételű testület szavazhatja meg, a második félévben várható még két 0,25 százalékpontos kamatcsökkentés, vagyis 2025 végére 6 százalékra süllyedhet az alapkamat. 

A piaci kamatok magasak maradtak

Az alapkamattal együtt a hitelek és betétek kamatai is magasak maradtak. Az alapkamat szintje főleg a rövidebb kamatperiódusú hitelekre van közvetlen hatással, amelyek referenciamutatója a budapesti bankközi kamatláb, a BUBOR. Ennek a szintje most gyakorlatilag minden futamidőre 6,5 százalékon áll. 

BUBOR-t főleg a vállalati hiteleknél alkalmazzák a bankok referenciakamatként, de a tíz éve forintosított devizahitelek esetében is elvileg a három hónapos BUBOR-hoz igazodik a kamatozás. 

Azért csak elvileg, mert ezek a jelzáloghitelek hitelek már több mint három éve kamatstopban vannak, és az idei első félévben még biztosan ott is maradnak. Így az ügyfeleknek nem kell megfizetnie azt a kamatot, ami a referenciakamatokból adódna. Ezeket ugyanis maximum a 2021 őszi szinten vehetik figyelembe a bankok az aktuális ügyleti kamat meghatározásánál. 

A hosszabb kamatperiódusú hitelekre nincs közvetlen és azonnali hatása az alapkamat szintjének. A referenciakamatként szolgáló BIRS például egy évvel ezelőtt, amikor 10 százalék fölött volt az alapkamat, alacsonyabb volt, mint most januárban, amikor már csak 6,5 százalék. A 20 éves BIRS tavaly január végén még 6 százalék körül volt, jelenleg 7 százalék fölött jár, de az öt- és tízéves BIRS is sokat emelkedett. Ez azt jelenti, hogy a bankok a magasabb forrásköltségek miatt magasabb kamattal kínálhatják most a hosszabb futamidejű lakáshiteleket, mint egy éve. 

A hónapok óta befagyott alapkamatnak a lakossági ügyfelek közül azok lehetnek a haszonélvezői, akik élnek a bankok magasabb betéti ajánlataival, amelyek közül vannak alapkamathoz kötöttek is. De a fix kamatúakra is befolyással van az alapkamat, így most is találni akár hat százalék körüli vagy azt meghaladó ajánlatot félévre vagy 12 hónapra lekötött betétekre

 

Promóció

Ne maradj le semmiről, iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapcsolódó cikkek

Help text
Help text
Help text
Help text
Help text
Help text
Help text
Help text
Help text

Születési dátum

bezárás Köszönjük, a választott bank hamarosan keresni fog Téged!
Értékeld a Bank360-at!