Így zártak a bankok: csak a csúcsot döntő lakáshitelekben volt elég szufla
Így zártak a bankok: csak a csúcsot döntő lakáshitelekben volt elég szufla
Féloldalas helyreállás jellemezte a lakossági hitelpiac 2021-es évét a Bank360 gyorsértékékelése alapján. A két évvel ezelőtti válságban is talpon maradó lakáshitelek valósággal kirobbantak tavaly az MNB friss adatai szerint, a személyi kölcsönök és babaváró statisztikák azonban kevésbé mutatnak erős hitelpiacot.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb statisztikái alapján már a teljes tavalyi évről képet kaphatunk, így a 2020-as válság miatt bezuhanó folyósításhoz képesti kilábalást is nyomon lehet követni. Ami nem is igazán kilábalás, hiszen azok a jelzáloghitelek tudtak tavaly nagy mértékben növekedni, amelyek vissza sem estek két éve. A koronavírust valóban megsínylő személyi kölcsönök viszont a javulás ellenére sem hozták a válság előtti számokat, a babaváró kölcsönt pedig fokozatos süllyedés jellemezte már az indulása óta.
Hasonlítsd össze az alábbi kalkulátorral az elérhető lakáshiteleket! Állítsd be, hogy mekkora hitelösszegre van szükséged, és találd meg a számodra ideális ajánlatot! A kalkuláció ingyenes.
Egekben voltak a lakáshitelek tavaly
A lakáshiteleket március óta töretlenül 100 milliárd forint feletti havi folyósítás jellemezte, ami korábban soha nem fordult elő, így nem lehetett kétséges az éves rekord. A 2020-as - egyébként szintén rekordnak számító - 928 milliárd forintos folyósítást még közel 400 milliárdnyival haladta meg tavaly a lakáshitelek kihelyezése. Így az 1303 milliárd forintos éves szám a lakosság töretlen lakásvásárlási és -építési kedvét támasztja alá, ami a koronavírus után csak még nagyobb mértékben szabadult rá a hitelpiacra.
A személyi kölcsönök kilábalása ugyanakkor még nem mondható teljesnek. Bár a tavalyi bezuhanás már a múlté, a 2019-ben 559 milliárd forintos hitelkihelyezést nem érte utol a személyi hitelek piaca. A tavalyi 468 milliárd forintos folyósítás így az erős válság előtti és a gyenge válság alatti érték között helyezkedik el.
A babaváró hitelnél pedig nem is a kilábalást érdemes figyelni, hanem a kedvezményes hiteltípus iránti kereslet lassú mérséklődését. A 2019 júliusában induló babaváró kölcsönt kapkodták az első hónapokban, a 2019-es szám valamivel alacsonyabb értékét ugyanis mindössze fél év alatt érte el – évesítve 900 milliárd feletti számot ad ki az induló év. A 2020-as 618 milliárd forint ennél alacsonyabb volt, a tavalyi 550 milliárdos folyósítás pedig azt mutatja, hogy még egy fokkal csökkent az érdeklődés az egy gyermek után kamatmentes hitel iránt, bár hirtelen bezuhanásról nem lehet beszélni, az alacsonyabb számokat stabilon hozza a babaváró - derül ki a Bank360.hu elemzéséből.
Decemberben még nem ömlöttek a zöld hitelek
A lakáshitelek decemberi folyósítási száma már csökkenést mutatott a korábbi hónapokhoz képest, a 105,2 milliárdos hitelkihelyezés azonban így is jelentősnek számít. Egy évvel korábban ugyanis még 71,5 milliárd forintot tett ki a lakáshitelek folyósítása. A zöld hitelek azonban még nem tudták ellensúlyozni a piaci lakáshitelek csökkenését, amit a kamatemelések és a nyári feltorlódott hiteligénylések csökkenése okozhatott.
Az MNB már korábban nyilvánosságra hozta, hogy december 31-ig mindössze 8 milliárd forintos összegben folyósították a bankok a kedvezményes, de szigorú energetikai feltételeket támasztó zöld hiteleket. (Várhatóan 2022-ben ugorhat meg a zöld hitelek folyósítása, mert a szerződött állomány már december végén is 20 milliárd forint fölött volt.) A mai statisztikák alapján döntően az energiatakarékos házat maguk építők kaphatták meg már a hitelt, építésre és bővítésre ugyanis összesen 15,1 milliárd forintot folyósítottak decemberben a pénzügyi intézetek, ami rekordmagas összeg. A lakásfelújítási cél és az új lakás vásárlása ennél kevésbé lehetett domináns, bár a decemberi MNB statisztika a kevés banki adatszolgáltatás miatt szokatlanul hiányos.
A karácsony nem segített a személyi kölcsönökön
A személyi hitelek markáns visszaesést szenvedtek el decemberben, a 33,3 milliárd folyósításnál utoljára februárban volt alacsonyabb a havi folyósítás. A válság alatti alacsony számokat azonban így is felülmúlják, 2020 decemberében ugyanis mindössze 22,1 milliárd forintot folyósítottak a szabad felhasználású kölcsönből.
Év végén szépített a babaváró
A babaváró kölcsön decemberi 41,2 milliárd forintos folyósítása meghaladta az előző havi 37,6 milliárd forintos kihelyezést, a kedvezményes kölcsön lassú csökkenését azonban jól mutatja, hogy a korábbi év decemberéhez képest 8,5 százalékkal csökkent a havi folyósítás. Egy évvel ezelőtt ugyanis még nem az volt a kérdés, hogy vajon meghaladja-e a gyermekvállalást elősegítő kölcsön folyósítása a 40 milliárdot, hanem hogy elérhető-e még a 60 milliárdos összeg- utóbbi már lehetetlenül nagy számnak tűnik a babaváró hitel számára.