Hibaüzenetekkel indul az épületek új energetikai tanúsítása
Hibaüzenetekkel indul az épületek új energetikai tanúsítása
Novembertől változik az épületek energetikai tanúsítása, és lecserélik a tanúsítványokat kezelő rendszert is. Jövő héttől már csak az új E-tanúsítás felületen lehet energetikai tanúsítványt létrehozni, a régin nem. A rendszer üzemeltetője az első pár hónapban hibákra, bosszúságra és lassúságra készíti fel a tanúsítókat. Péntek estétől elérhetővé vált az új alkalmazás, amivel egyelőre “ismerkedhetnek” a tanúsítók.
Novembertől új épületenergetikai szabályok lépnek hatályba, és megújul az épületek energetikai tanúsítási rendszere. A tanúsításhoz szükséges számítási módszertan változása mellett a tanúsítást végző szakemberek azzal is szembesülnek, hogy megváltozik az E-tanúsítás számítógépes alkalmazás, ahová az ingatlan adatait és fotóit, valamint az energetikai számításokat töltik fel. Ezek alapján a rendszer generálja a Hiteles Energetikai Tanúsítványt (HET) és annak kódszámát. November 1-jétől már nem lehet tanúsítványt létrehozni a régi rendszerben, csak az újban.
Az E-tanúsítás felület a 2013 óta kiállított energetikai tanúsítványok adatbázisa is (ahol egyébként bárki kikeresheti egy ingatlan tanúsítványának számát és az energetikai besorolását cím vagy helyrajzi szám alapján), az Országos Építésügyi Nyilvántartás része, az üzemeltetője az állami Lechner Nonprofit Kft.
Az új E-tanúsítás novemberi indulásával kapcsolatban bizonytalanságot tapasztaltak az Ingatlannet.hu által megkérdezett tanúsítók. A teszt felület október 4. óta elérhető, ezen a tanúsítók kipróbálhatják egyebek mellett a bejelentkezést, a saját tanúsítványok közti keresést, a fájl feltöltést (json és xml példa-fájlok segítségével, mivel csak ilyen formátumban lesz lehetőség az adatok feltöltésére az új rendszerben, a kézi adatbevitel megszűnik) és a tanúsítvány előnézetének generálását – a funkciók azonban a nyilatkozók szerint eddig nem igazán működtek. A november 1-jei indulás esetleges elhalasztásáról nem kaptak értesítést a tanúsítók. Az egyik nyilatkozó szakértő a jövő hétre nem vállalt munkát, míg mások azt tanácsolják a hozzájuk fordulóknak, hogy ha lehet, halasszák el november közepéig az ügyek intézését, amelyekhez energetikai tanúsítvány kiállítása szükséges. Márpedig az ingatlan adásvételhez mindenképpen szükség van energetikai tanúsítványra, azt, illetve annak számát az ügyvédek megkövetelik a szerződéskötéskor, mert ezt várja el a földhivatal is. Elvileg a bérleti szerződésekhez is szükség van tanúsítványra, de ezt jellemzően nem követelik meg az albérlők, és különösebb következménye sincs, ha nem szerepel a szerződésben.
Hibákra figyelmeztet az üzemeltető
„Ahhoz, hogy az új alkalmazás a megadott november 1-jei dátummal el tudjon indulni, súlyos kompromisszumokat kellett hozni a fejlesztés során. Ezeket igyekszünk minél hamarabb orvosolni, ezzel együtt az első néhány hónap során a tanúsítókat szeretnénk felkészíteni az alábbi nehézségekre” – olvasható az üzemeltető tanúsítóknak címzett, szeptember végi tájékoztatójában.
A novemberi indulás legnagyobb kockázata az, hogy a tanúsítói számítást végző szoftverek olyan fájlt állítanak elő, amit a Lechner központ új E-tanúsítás alkalmazása nem fogad el. A feltöltött fájlok ellenőrzése során hibaüzeneteket küldhet a rendszer, amelyek azonban nem a tanúsítóknak szólnak, hanem a tanúsító szoftver fejlesztőinek. Ezért kérik a tanúsítókat, hogy a hibáról értesítsék a szoftvergyártókat. “Ezek a hibaüzenetek a kezdeti időszakban sok bosszúságot fognak okozni.”
Középtávon azzal számolnak, hogy a feltöltött fájlból a tanúsítvány előnézet (pdf dokumentum) és a hiteles tanúsítvány (pdf) előállítása több percet fog igénybe venni.
A „nehézségek” között szerepel az is, hogy kezdetben csak 12 darab képet tölthetnek fel a rendszerbe a tanúsítók, azokat is átméretezve, legfeljebb 4 MB terjedelemben. (A tanúsítványhoz hozzáfűzött tanúsítói, energetikai számítás ugyanakkor több képet is tartalmazhat, ha a teljes fájl mérete nem haladja meg a 20 MB-ot.)
A tanúsítványon az első időszakban nem lesz digitális pecsét. A tanúsítvány a nyilvántartásba vétellel válik hitelessé.
Pénteken este elérhetővé vált az új rendszer
Megkerestük a novemberi indulás esetleges halasztásával kapcsolatban a Lechner tudásközpontot és az építési minisztériumot, választ egyelőre nem kaptunk. Az E-tanúsítás oldalon ugyanakkor október 27-én este megjelent egy közlemény arról, hogy elérhetővé tették az új, éles alkalmazást, amelyen hiteles tanúsítványt előállítani még nem lehet, de „a felülettel ismerkedni, keresni a tanúsítványok közt, és próbálgatni a tanúsítvány előnézetének generálását már lehet”.
Az üzemeltető sok megkeresést kapott az elmúlt napokban, ezért döntött úgy, hogy már a határidő előtt elérhetővé teszi az új alkalmazást, ezzel segítve „az energetikai piac szereplőit a váltásban való felkészülésben”.
Az energetikai tanúsítvány egy épület energiafogyasztásáról közöl adatokat. Minél kevesebb energiaigénye van az ingatlannak, annál kedvezőbb energetikai besorolást kap - ami azt is jelentheti, hogy olcsóbb a fenntartása.
Az új energetikai tanúsítvány 5 évig lesz érvényes a korábbi 10 év helyett. A régi tanúsítványok november 1-jétől még 60 napig érvényesek, de 2024-től minden épületre új tanúsítvány kell. A változásokat ebben a cikkünkben foglaltuk össze.
Kötelező az energetikai tanúsítvány az ingatlanok adásvételéhez és bérbeadásához, valamint az új épületek használatbavételi engedélyéhez vagy a használatbavétel tudomásulvételéhez. Az épületek energiahatékonyságát javító különböző pályázatokhoz is csatolni kell, és a bankok is kérhetik a zöld lakáshitelek feltételeinek teljesülése igazolására.
Nem lehet akárki tanúsító
A tanúsítványt épületenergetikai tanúsítási jogosultsággal rendelkező szakember készítheti el, aki mérnöki diplomával és legalább egy éves szakmai gyakorlattal rendelkezik. A jogosultságokat a Magyar Mérnöki Kamara vagy a Magyar Építész Kamara adja ki és tartja nyilván. (Akinek szüksége lenne tanúsítóra, az a kamarák honlapján közzétett kamarai névjegyzékből is kereshet szakembert.)
Korábban elegendő volt egy pótlap
Az épületekkel szembeni energetikai követelmények változása miatt 2016 januárjától szintén új besorolási rendszert vezettek be. (Például ekkor határozták meg az új épületek energiaigényére vonatkozó „közel nulla” követelményszintet, amit teljesíteniük kell, és aminek része volt a megújuló energia kötelező használata is, legalább 25 százalékos arányban.) A korábbi, egy betűjeles tanúsítási rendszert dupla betűs követte (12 kategóriában, a „JJ” nagyon rossztól az „A++” minimális energiaigényűig; a közel nulla követelményszintnek megfelelő épületek „BB” besorolást kaptak), ami azonban nem jelentette azt, hogy a régebbi tanúsítványokat le kell cserélni. Ahhoz az új besorolást tartalmazó pótlapot lehetett igényelni (ingyenesen) az E-tanúsítás oldalon a tanúsítvány HET-számának megadása után. A pótlap a tanúsítvánnyal együtt volt érvényes.