
Nagyot ugrott a lakásbiztosítások díja, de most újra lehet olcsóbbra váltani

Nagyot ugrott a lakásbiztosítások díja, de most újra lehet olcsóbbra váltani
A lakásbiztosítások díjai egy év alatt 17,1 százalékkal emelkedtek, de eközben ennek csaknem duplájával nőtt az ingatlanok átlagos biztosítási összege. Az ügyfelek tehát jóval többet fizetnek, de sokkal magasabb értékre biztosítják be az ingatlanjukat, mint korábban. Márciusban egy hónapig az idén is szabadon felmondhatják a szerződésüket, ha jobbat találnak és ezért váltani akarnak.
Vastagon fogott tavaly a biztosítók ceruzája a lakásbiztosításoknál, egy szerződés átlagos éves díja ugyanis 17,1 százalékkal nőtt, elérte a 66,1 ezer forintot - derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) frissen megjelent, 2024. negyedik negyedévi lakásbiztosítási indexéből. Ezen belül a budapestiek 63,6 ezer, míg a fővároson kívüliek – átlagosan jóval nagyobb alapterületű ingatlanaik után – 66,5 ezer forintnyi díjat fizetnek.
A teljes körű (ingóság + ingatlan) megkötött Minősített Fogyasztóbarát Otthonbiztosítások (MFO) átlagdíja 22,1 százalékkal kedvezőbb a lakott és teljeskörűen biztosított ingatlanok éves átlagdíjánál, míg kárráfordítása 19,7 százalékkal magasabb. Ez összességében a biztosítottaknak 53,7 százalékos ügyfélelőnyt jelent az egyéb piaci konstrukciókkal összevetve az MNB kalkulációi szerint.
A kampányban váltók jól jártak
A rögzített, azonos biztosítási összeggel (70 millió forint) vizsgált átlagdíjak alapján a tavalyi év első félévében a díjnövekedést visszafogta a 2024. márciusi lakásbiztosítási kampány, azaz azonos biztosítási fedezetet alacsonyabb díjon kaphattak meg az ügyfelek. A III. negyedévtől azonban kisebb növekedés látható, azaz magasabb díjjal lehetett biztosítani egy ugyanakkora biztosítási összegű ingatlant, mint az év első felében. Egy 70 millió forint biztosítási összegű ingatlannál közel 18 ezer forinttal olcsóbb volt az MFO termékek átlagos éves díja.
Országosan egy év alatt átlagosan 21 százalékkal emelkedett az egy négyzetméterre jutó átlagos biztosított négyzetméterár, ami így 501 ezer forint lett. Ez az egy négyzetméterre jutó érték Budapesten 31 százalékkal magasabb, mint az országos átlag, s 659 ezer forintot tett ki. Ez az összeg azt mutatja, hogy négyzetméterre vetítve mennyit fizet a biztosító teljes kár esetén. A biztosítási összeg a piacon tavaly 32,3 százalékkal emelkedett, ami jóval meghaladja a díjemelkedés ütemét, így javult az otthonbiztosítások ár-érték aránya.
Több lakást biztosítottak
A biztosítók adatszolgáltatása alapján egy év alatt 1,1 százalékkal nőtt a lakásbiztosítások száma: 3,26 millió ilyen szerződés van, ami közel 35 ezerrel több a 2023-asnál. A lakott ingatlanoknál a növekedés (19,5 ezer) döntően az ingóságokhoz kötött lakásbiztosításokhoz kapcsolódott, a nem lakott ingatlanok biztosításai 15,5 ezerrel nőttek.
Ezen felül a piac állománydíja is bővült 17,2 százalékkal, így 2024 végén meghaladja a 192 milliárd forintot. A 28 milliárd forintos állománydíj-bővülés mögött 16 százalékban a díjnövekedés, 1,2 százalékban a szerződésszám-emelkedés látszik.
Ha egy ügyfél sokallja díját és/vagy nem elégedett a szolgáltatással, a szerződése évfordulóján és az egy hónapig tartó márciusi lakásbiztosítási kampányban tudja felmondani a szerződését, és helyette számára kedvezőbb lakásbiztosítást kötni.
Az ajánlatokat online lakásbiztosítás kalkulátorral könnyen össze lehet hasonlítani az ingatlan adatainak és igényelt szolgáltatások megadásával. A kiválasztott ajánlatot pedig akár meg is lehet kötni az interneten keresztül. A márciusban felmondott szerződések egységesen április végéig élnek, tehát váltás esetén az új biztosítást május 1-től kell megkötni annak érdekében, hogy az ingatlan folyamatosan biztosított maradjon.