Mennyit nőtt a törlesztője egy 40 milliós lakáshitelnek néhány hét alatt?
Mennyit nőtt a törlesztője egy 40 milliós lakáshitelnek néhány hét alatt?
A magas infláció és a gyengülő forint az elmúlt hetekben is jegybanki kamatemeléseket hozott, ami rövid idő alatt is megtette a hatását a bankok hitelajánlataiban.
Ha valaki most szeretne felvenni egy 40 millió forintos lakáskölcsönt 20 évre, és a havi nettó jövedelme körülbelül az átlagbér kétszerese, 620 ezer forint, akkor a Bank360.hu lakáshitel kalkulátora alapján az alábbi ajánlatokat kapja 10 éves kamatperiódusú kölcsönre.
A legolcsóbb ajánlatot most a Gránit Bankról kaptuk ezekre a paraméterekre 311 238 forintos havi törlesztőrészlettel és 7,29 százalékos THM-mel. A teljes visszafizetendő összeg pedig 74 715 970 forint lesz. A Gránittól bő két hete is pont ugyanezt az ajánlatot kapta volna az ügyfél ilyen jövedelemre, de akkor ennél volt két olcsóbb.
Megelőzte például az Erste piaci kamatozású lakáshitele, amelyet június közepén még 302 720 forintos törlesztővel és 6,77 százalékos THM-mel lehetett felvenni 10 éves kamatperiódussal. Mostanra azonban a törlesztőrészlet 317 121 forint, a THM pedig 7,55 százalék. Ez 0,78 százalékos THM-emelkedés, kicsit kevesebb mint a jegybank irányadó kamatának (egyhetes betéti kamat) kétszer 0,5 százalékos emelkedése az elmúlt egy hónapban. Így a teljes visszafizetendő összeg is csaknem 3,5 millió forinttal, 72 721 560 forintról 76 177 800 forintra nőtt ebben az esetben.
Más bankoknál is folyamatosan tapasztalhatunk hasonló, korántsem meglepő kamatemelést. A Raiffeisen 10 éves kamatperiódosú lakáshitelének törlesztőrészlete 315 908 forintról 333 084 forintra változott a korábbi, 7,49 százalékos THM pedig 0,75 százalékkal, 8,24 százalékra.
Ahogy a fenti példából is látszik, az ajánlatok sűrűn változnak a folyamatos jegybanki kamatemelkedések hatására, és mivel az egyes bankok nem egy időben változtatnak a konstrukcióikon, elképzelhető, hogy újabb két hét múlva ismét más lesz a sorrend. Figyelemre méltó ugyanakkor, hogy a kalkulátorunk által kínált ajánlatok között egy százalékon belüli a THM különbség.
Ahogy a jegybanki kamatemeléseknek sem látjuk a végét jelenleg, a magas infláció a legújabb MNB előrejelzések szerint 2024-ig velünk marad, alighanem a bankok is kénytelenek lesznek forrásköltségeik növekedést továbbra is nagyobb részt az ügyfelekre hárítani. Még akkor is, ha ezt kétszer meg kell gondolniuk, hiszen az ügyfelek tűrő- és tehervállalási képessége is véges, és a további kamatemelések csökkenthetik a hitelezés volumenét. Márpedig ez nem érdeke a bankoknak sem.