
Jó hírt kaptak a lakáshitelesek a lakásbiztosításokról

Jó hírt kaptak a lakáshitelesek a lakásbiztosításokról
Vége a bonyolult ügyintézésnek, ugyanis hamarosan automatikusan átvezetik a bankoknál a hitelbiztosítéki záradékot, ha az ügyfél lakásbiztosítót vált. Nyolc bank és 11 biztosító csatlakozik a blokklánc alapú fejlesztéshez. A rendszerhez a félév végére csatlakozik majd mindenki, így a márciusi kampányban még érdemes a váltóknak bejelenteni ezt a bankjuknál vagy rákérdezni erre.
Az idei kampányban még maguknak kell intézniük a hitelfedezeti záradék átvezetését azoknak a lakásbiztosítást váltóknak, akik jelzáloghitelt vettek fel az ingatlanukra. Hamarosan azonban ezt a kört megspórolhatják, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) új kezdeményezése alapján ugyanis létrejön a DLT Lakásbiztosítási Rendszer, amelyben nyilvántartják majd a lakásbiztosításokkal és hitelfedezettel kapcsolatos adatokat.
Megspórolnak egy ügyintézési kört
A blokklánc technológián alapuló osztott főkönyvi lakásbiztosítási és hitelfedezeti adatbázis révén jelentősen egyszerűsödik a jelzáloghitelt nyújtó bankok és a hitelfedezeti lakásbiztosítást nyújtó biztosítók közti kommunikáció. Ez megkönnyíti a bankok hitelfedezettel kapcsolatos egyes feladatainak ellátását és csökkenti az ügyfelek ügyintézési terheit. Az ügyfélnek jelzáloghitel igénylés során lehetősége lesz kizárólag a banknál történő ügyintézésre. Ha pedig a kölcsön törlesztése alatt lakásbiztosítót vált, akkor ezt nem kell külön bejelenteni a bankjának, mert az a rendszerben látja ezt.
A DLT már elindult, de a jelenleg résztvevő valamennyi szereplő – a hitelfedezeti lakásbiztosítási piac döntő részét lefedő 8 hitelintézet és 11 biztosító – teljes körű csatlakozása várhatóan 2025 első félévében fejeződik be. Ezért aki a márciusi lakásbiztosítási kampányban vált biztosítót, az még jobban teszi, ha ezt bejelenti a hitelező bankjánál, illetve megérdeklődi, hogy szükség van-e még erre. A kölcsönszerződésében ugyanis szerepel ez a bejelentési kötelezettség, aminek elmulasztása kellemetlen következményekkel járhat.
Több mint 600 ezer lakáshiteles érintett
2024. szeptember végén több mint 622 ezer hitelfedezeti záradékkal ellátott lakossági vagyonbiztosítás volt, és – számos hitelintézettel együttműködve – jelenleg 13 hazai biztosító kínálja ezeket a termékeket. Ennek ellenére mostanáig nem létezett a feleknek adatot szolgáltató egységes, naprakész nyilvántartás, s ez megnehezítette a biztosítók és bankok közti kommunikációt, ráadásul a szerződőknek is plusz ügyintézést jelentett.
Olyan megoldásra volt szükség, ami lehetővé teszi az adatok közvetlen lekérdezését egy olyan nyilvántartásból, amelynek működtetésében a bankok és a biztosítók is részt vesznek. A DLT segítségével a hitelintézetek folyamatosan meggyőződhetnek a hitelbiztosítékként szolgáló ingatlanok biztosításának megfelelőségéről és fennállásáról (fizetettség, státusz, engedményezés folyamatos nyomon követése).
A DLT korszerű, biztonságos, használata révén lényegesen gyorsul a felek közti ügyintézés ideje, s csökkennek a hitelintézetek és biztosítók adategyeztetési és adminisztrációs terhei is. A rendszer papírmentes kommunikációt nyújt, miközben az intézmények közötti adattovábbítások, lekérdezések dokumentáltak, így az átláthatóság is szavatolt.
Már az utasbiztosításoknál is használják a blokkláncot
Ez a technológiai más területen is használható, így a DLT sikeres működése arra ösztönözheti a pénzügyi szolgáltatókat, hogy máshol is alkalmazzák, hiszen ezzel csökkenthetik az adminisztrációt, ami nekik és az ügyfeleknek is jó. Blokklánc technológiát máshol is bevetnek már a hazai piacon, például az utasbiztosításoknál, ahol a repülőjáratok késéseiről vagy törléseiről értesülhet így automatikusan a biztosító, amely ez alapján külön ügyintézés nélkül tud fizetni.