Húsz pontos okosítót adott a sberbankosoknak az MNB
Húsz pontos okosítót adott a sberbankosoknak az MNB
A sberbankos ügyfelek mindenhonnan záporozó kérdéseire 20 válaszból álló tájékoztatást adott ki az MNB. Ebben sok kérdésre valóban megtudhatják a választ a károsultak, mégha nem is mindegyikre.
Rengeteg kérdés merült fel az érintett ügyfelekben a Sberbank becsődölése kapcsán, amire az elmúlt napokban a Bank360.hu is igyekezett válaszolni. Leírtuk, hogyan kaphatják vissza a pénzüket a betétesek, és mit kell tenniük a hiteleseknek. Az új számlák nyitásához a lakossági ügyfeleknek itt adtunk tanácsot, a vállalati ügyfeleknek pedig itt. Most a Magyar Nemzeti Bank is fontosnak tartotta, hogy egy 20 kérdés-válasz pontból álló tájékoztatót adjon ki az ügyfeleknek. hiteleseknek.
1. Miért ment csődbe a Sberbank? Nem lehetett volna megmenteni?
Az Egységes Szanálási Testület (SRB), az Európai Unió szanálási szervezetének 2022.03.01. esti bejelentése szerint megtiltotta az ausztriai Sberbank Europe AG., a hazai Sberbank Magyarország Zrt. anyavállalatának további működését. Az anyavállalat fizetésképtelenségének kimondása nyomán előállt helyzetben a Magyar Nemzeti Bank (MNB) visszavonta a Sberbank Magyarország Zrt. tevékenységi engedélyét és elrendelte annak végelszámolását. Végelszámolónak a Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft.-t (PSFN) jelölte ki. Az MNB az elmúlt napokban – az ügyfelek és valamennyi érintett fél érdekeinek védelmére – a működés rövid távú fenntartása mellett erőfeszítéseket tett a hosszútávú megoldás megtalálására, nevezetesen a hazai Sberbank értékesítésére is, ez azonban közlése szerint nem járt sikerrel.
2. A többi banknál is előfordulhat ilyen helyzet? Nem lehet máshol sem biztonságban a pénzünk?
A háborús konfliktus hatására a nemzetközi gazdaság és bankrendszer elfordult az orosz Sberbanktól és csoportjától. Nem itthoni, hanem külső, nemzetközi okokról van tehát szó. A magyarországi Sberbank – méretét tekintve kisbankként, s az egyetlen hazai orosz hátterű pénzügyi intézményként itthon a háborús válságot megelőzően ugyanis megbízhatóan, és az MNB által folyamatosan ellenőrzött módon működött.
Hasonlítsd össze az alábbi kalkulátorral az elérhető személyi kölcsönöket! Állítsd be, hogy mekkora hitelösszegre van szükséged, és találd meg a számodra ideális ajánlatot! A kalkuláció ingyenes.
A mostani eseményeknek nincs hatása a hazai pénzügyi rendszer egyéb tagjaira, amelyek – amint azt az elmúlt nyugodt időszakok is mutatták – változatlanul biztonságosan, a megszokott rendben szolgálják ki ügyfeleiket. Az MNB az elmúlt napokban is folyamatosan monitorozta a teljes magyarországi bankrendszer likviditását, a pénzmozgásokat.
3. Más szolgáltatókat is érinthet ez? A befektetéseink biztonságban vannak?
A magyarországi bankrendszer megbízható működése mellett fontos az is, hogy marginális a hazai biztosítási és pénztári piac közvetlen orosz és ukrán kitettsége: mindössze az adott szektorok vagyonának 2-3 ezreléke (biztosítói oldalon) és 5-6 ezreléke (a pénztáraknál). A tőkepiacon a befektetési szolgáltatók ügyfelei által birtokolt teljes származtatott állomány 0,5-1 ezreléke, a befektetési alapoknál pedig 3 ezrelék alatti közvetlen állomány kötődik a háborúban álló államokhoz. Mindezek mellett a nagyobb forgalmú részvények közül még három itthoni tőzsdei kibocsátónak van százalékokban kifejezhető orosz, illetve ukrán érintettséggel.
4. Tudok még utalni a sberbankos számlámról és a közüzemi, telefon, stb. szolgáltatók le tudják vonni az előfizetési díjat róla?
A banki tranzakciók vagy bármilyen egyéb banki tevékenység már nem folytatható, mert az MNB visszavonta a bank engedélyét. Közüzemi díjak, előfizetések teljesítését illetően javasolt a szolgáltatóval egyeztetni.
5. ATM-ből tudok még felvenni készpénzt a sberbankos kártyámmal?
A banki tranzakciók, így a készpénzfelvétel sem lehetséges már, mert az MNB visszavonta a bank engedélyét, így a korábbi sberbankos számlákhoz minden hozzáférés megszűnt.
6. Mit tegyek, ha a munkabéremet sberbankos számlára utalják?
Mielőbb jelezze munkáltatójának a helyzetet, és kérje együttműködését, hogy más módon, lehetőség szerint más banknál vezetett bankszámlára történjen az utalást.
7. Ha megszűnik a Sberbank, akkor a családi pótlékot sem kapom meg?
Mielőbb jelezze a Magyar Államkincstárnál a helyzetet, és kérje együttműködését, hogy más módon, lehetőség szerint más banknál vezetett bankszámlára történjen az utalást. Ugyanez lehet a megoldás más családtámogatás, illetve nyugdíj folyosításával kapcsolatban is.
Bővebb információk a témáról, illetve az egyéb aktualitásokról a Magyar Államkincstár honlapján található.
8. Kell-e fizetni a Sberbanknál lévő hitelek törlesztőrészleteit?
Az adósok szerződésszerű teljesítési kötelezettsége szerint szükséges a törlesztőrészletek megfizetni. Az adósok kötelezettségeit az MNB rendelkezései nem érintik. A hiteltörlesztéssel kapcsolatos kérdésekkel a végelszámoló (PSFN) ad tájékoztatást.
9. Mi lesz a Sberbanknál lévő hitelemmel, ha végelszámolják a bankot?
A végelszámolás után egy másik pénzintézet veszi majd át a hitelállományt, a későbbi teendőiről értesíteni fogják.
10. Folyósított Babaváró hitelem van a Sberbanknál, most tovább kell fizetnem?
Az ügyfeleknek valamennyi hiteltípus esetében a hitelszerződés szerinti kötelezettségeiket továbbra is szerződéses feltételek szerint teljesíteni szükséges.
11. Babaváró hitelt igényeltem a Sberbanknál, de még nem folyósították. Ha esetleg nem is kapom meg, másik banknál igényelhető-e újra babaváró kölcsön?
Amennyiben a Sberbank nem bírálta el a kölcsönigényt, illetve nem folyósította a Babaváró kölcsönt, az más banknál a későbbiekben igényelhetővé válhat.
12. A magyar Sberbank tagja a hazai Országos Betétbiztosítási Alapnak (OBA)?
Igen, az OBA tagja, így a magyar Sberbanknál elhelyezett betétekre is vonatkozik a betétbiztosítás által nyújtott védelem.
13. Mekkora az OBA betétvédelem maximális összege?
Az OBA betétesenként egy bankra, így a Sberbankra vonatkozóan is maximum 100 ezer eurónak megfelelő, 38.047.000 forintösszegig fizet. Ha egy ügyfélnek több betétje van a Sberbanknál, ezek összeadódnak a kártalanítás összeghatárának meghatározásakor, s együttesen a kifizetési limitig fizethetők ki. A 100 ezer eurós limit mértékéig nem csak a tőkeösszeget, de a betéteken addig felhalmozott kamatot is megtéríti az OBA.
14. Milyen helyzetben fizet az OBA és mennyi idő alatt?
Az OBA az MNB határozata közlését követő napon, 2022. március 3-án, a kártalanítás kezdő időpontján megkezdi, és 10 munkanapon belül, azaz 2022. március 18-ig a betétesek rendelkezésére bocsátja a kártalanítási összeget. A kártalanítás a banktól kapott ügyfélinformációk alapján automatikus, azt nem kell az ügyfeleknek kérelmezniük az OBA-nál.
15. Kikre és milyen betétekre terjed ki az OBA kártalanítása?
Az OBA-védettség – a befektetési alap, biztosító, befektetési vállalkozás stb. kivételével – mindenkire vonatkozik, aki egy magyarországi banknál a pénzmosási szabályoknak megfelelően azonosítottan betétet helyez el. A védelem a forintban vagy devizában elhelyezett betétre is kiterjed, ideértve a folyószámlán elhelyezett összeget, a lekötött betétet, az okiratos betétet stb. és azok kamatait is. A magánszemélyek mellett a vállalkozások, egyesületek, alapítványok stb. betéteire is vonatkozik a védelem, beleértve a külföldön élőket és a külföldieket is. (A betétvédelemmel kapcsolatban legfontosabb információkat itt foglalta össze a Bank360.hu).
16. Hogyan kapom meg a pénzem, ha az OBA kártalanít?
A kártalanítás összegét jellemzően más banknál vezetett bankszámlára történő utalással, kijelölt banki kifizetőhely igénybevételével, illetve postai kifizetés útján juttatja el az OBA az ügyfeleknek. Az OBA minden ügyfelet értesít a számára kijelölésre kerülő kifizetés módjáról. Az OBA minden esetben forintban fizeti ki a kártalanítás összegét még akkor is, ha valamely devizában került a betét a Sberbanknál elhelyezésre. Az OBA a kártalanítás valamennyi fontos lépéséről tájékoztatja az ügyfeleket a honlapján.
17. OBA garancia kiterjed a kkv vállalkozói számlára?
Igen. A jogszabályi előírás alapján a védettség a Sberbanknál elhelyezett betétekre kiterjed, amely magában foglalja a magánszemélyek és a vállalkozások betéteit is. Ha valaki ugyanannál a banknál magánszemélyként és egy gazdasági társaság képviselőjeként, annak nevében helyezett el betétet, akkor a kétfajta betét külön-külön, egymástól függetlenül is biztosított, hiszen a betét tulajdonosa az utóbbi esetben a gazdasági társaság.
18. Mi lesz az önkormányzatokkal, akik a Sberbanknál vezették a számlájukat? Ők is kapnak kártalanítást?
Az évi 500 ezer eurónál kisebb költségvetésű önkormányzatok (számos ilyen település van Magyarországon) szintén részesülnek az OBA-védelemben. Az egyéb önkormányzatok, illetve az OBA-kifizetési limit feletti követelések esetében a végelszámolás során felosztható vagyont kapják meg az érintettek.
19. Folyósított, de még fel nem használt hitelösszegre is vonatkozik-e az OBA garancia?
Az OBA védelme csak a betétekre vonatkozik. A már megítélt, de még nem az ügyfél számláján lévő kölcsönösszegre tehát nem, a már az ügyfél számlájára folyósítottra igen.
20. Előfordulhat-e, hogy nincs elég pénze az OBA-nak a kártalanítás kifizetéséhez?
Nem. Amennyiben a kártalanítási összegeket már nem fedezi az OBA banki befizetésekből felhalmozott vagyona, úgy az OBA-nak törvényi lehetősége van átmenetileg az MNB-től, majd a pénz- és tőkepiacon állami garancia mellett kiegészítő forráshoz jutni. A betéteseknek járó kártalanítás anyagi forrása így minden körülmények között rendelkezésre áll. Az OBA történetének eddigi 29 évében minden kártalanításnál rendelkezett a betéteseknek járó összeg 100%-ával, a kártalanítás anyagi fedezete tehát mindig rendelkezésre állt. A kártalanítás fedezetéről az OBA – a pénzügyi stabilitási védőháló más szereplőivel együttműködésben – folyamatosan gondoskodik.