Csaknem 10 százalékra emelték a diákhitel kamatát az ingyenes munkáshitellel szemben
Csaknem 10 százalékra emelték a diákhitel kamatát az ingyenes munkáshitellel szemben
2025 elejétől már az eddiginél is nagyobb kamattal vehetnek fel szabad felhasználású diákhitelt az egyetemre, főiskolára járók. A csaknem 10 százalékra emelkedő kamattal szemben a tovább nem tanulók számára éppen most nyílt meg a kamatmentes munkáshitel lehetősége.
A kormány a most januárban induló munkáshitel bevezetését azzal indokolta: igazságtalan a tovább nem tanuló fiatalokkal szemben, hogy ők nem jutnak kedvezményes hitelhez, miközben a főiskolán, egyetemen tanulók kedvezményes Diákhitelt kapnak. 2025. januártól viszont már a továbbtanulók érezhetik úgy, hogy ők vannak hátrányban a többi fiatallal szemben. Míg ugyanis azok kamatmentesen kapnak azonnal 4 millió forintot, addig a nekik járó, tanulmányi félévente maximum 750 ezer forintos és eddig sem kamatmentes szabad felhasználású diákhitel kamatát még meg is emelték csaknem két százalékkal.
A Diákhitel1 új kamata 9,65 százalék
A Diákhitel Központ közlése szerint csak 2024. december 31-ig lehetett szerződést kötni a szabad felhasználású diákhitelre úgy, hogy annak 2025 első félévében még 7,99 százalékos a kamata. A 2025-ben felvett Diákhitel1 kamata ezzel szemben már 9,65 százalék. Ez már közelíti az olcsóbb személyi kölcsönök árát, így egyre kevésbé tekinthető kedvezményesnek a kamatozása. (A nem szabad felhasználású Diákhitel2 és a Képzési Hitel továbbra is kamatmentes.)
A Diákhitel1-et a kormány mindeddig kamatstoppal védte, ennek mértékét azonban egyre magasabbra emelte, így már a 7,99 százalék sem számított kifejezetten olcsó kölcsönnek az államilag támogatott egyéb hitelekhez képest. Ennél már a vállalkozások is alacsonyabb kamattal kaptak támogatott Széchenyi Hitelt a kormány jóvoltából.
Ilyen áron a munkáshitel törlesztője is sokkal magasabb lenne
Különösen nagy hátrányt szenvednek el mostantól a Diákhitel1-re szerződő továbbtanulók azokhoz képest, akik velük szemben januártól már jogosultak az új munkáshitelre, amihez kamatmentesen juthatnak hozzá. Összehasonlításként kiszámoltuk, hogyha a munkáshitelnek is 9,65 százalék lenne a kamata, akkor a 10 éves futamidejű, 4 milliós kölcsönt után havi 52 ezer forintot fizethetnének az adósok, míg most a 0,5 százalékos kezességvállalási díjat is figyelembe véve csupán 35 ezer forintot. Arról már nem is beszélve, hogy a 4 millió forintot ők rögtön a szerződéskötés után megkapják teljes összegben, szemben a diákhitelesekkel, akik félévente maximum 750 ezer forinthoz juthatnak.
A Diákhitel Központ közlése szerint diákhitelre tavaly több mint 4700 új szerződést kötöttek, a konstrukció bevezetése óta összesen már közel 400 ezret. A kormány 2023. január 1-jével vezette be a Diákhitel1-re a kamatstopot 4,99 százalékkal, majd ennek mértékét 7,99-re emelte.
A diákhitel visszafizetésnél kedvezményben részesülnek azok a fiatalok, akik a hiteltörlesztés ideje alatt gyereket vállalnak. A kedvezmény a gyermekek számától függ, három gyermek esetén a teljes tartozást elengedik.
2023. július 1-jétől a Diákhitel1-hez szükséges diákhitel számlát csak négy banknál (Gránit, MBH, OTP, Erste) lehet megnyitni, de ott előírt kedvezményekkel, például ingyenesen számlavezetéssel és további díjmentes szolgáltatásokkal.