Az előző tulajdonos hanyagsága miatt is elbukhatjuk a falusi csokot
Az előző tulajdonos hanyagsága miatt is elbukhatjuk a falusi csokot
Korábban már írtunk arról, hogy csok igénylésnél nemcsak a személyi feltételek miatt utasíthat el a bank, hanem a választott ingatlan nem megfelelő paraméterei miatt is. Ennek az egyik lehetséges oka, ha az ingatlan felépítése nem egyezik meg a térképmásolattal. Ez mikor fordulhat elő és mit tehetünk, hogy mégis befogadja a bank a falusi csok igénylést? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ a cikkben.
A falusi csok a családi otthonteremtési kedvezmény speciális fajtája, amit csak meghatározott kistelepüléseken lévő ingatlanok megvásárlására, bővítésére és korszerűsítésére lehet igényelni. Az ingatlanra vonatkozó feltételek engedékenyebbek, mint a hagyományos csok esetében, ami abban nyilvánul meg, hogy ha nem lakható az ingatlan valami miatt - például mert nincs bekötve a víz, villany vagy a gáz - akkor is fel lehet rá venni a támogatást, azzal a feltétellel, hogy a támogatás segítségével legalább annyira lakhatóvá tesszük, amennyire azt a csok rendelet előírja.
Ez költséges és fárasztó, ráadásul a munkálatok elvégzése mellett az adminisztráció is okozhat bosszúságot, már az igénylés beadása előtt is.
Gyakori probléma: a papír nem egyezik meg a valósággal
Falusi csok igénylésénél felmerülhet az a probléma, hogy a választott ingatlan felépítése nincs összhangban a Földhivataltól lekérhető térképmásolattal. Ennek több oka is lehet:
- az előző tulajdonos bővítette az ingatlant (hozzáépített egy szobát a házhoz vagy felhúzott a telken egy melléképületet), de ez nem került rá a térképmásolatra,
- ez engedélyezett építkezésnél és engedély nélkül elvégzett munkálatoknál is előfordulhat.
Az adminisztráció elmaradásáért nem feltétlenül az előző tulajdonos a hibás. Ha az igénylő a meglévő ingatlant szeretné korszerűsíteni, ő is szembesülhet azzal a hibával, hogy a saját maga által elvégzett munkálatok eredményét felejtette el bejegyeztetni.
Mekkora gondot jelent, ha eltér a térképmásolat a valóságtól?
Az attól függ, hogy a bank mennyire rugalmasan áll hozzá ehhez a kérdéshez. A szigorúbb bankok nem fogadják be a csok igényléseket, ha eltér az ingatlan a térképmásolattól - akkor sem, ha egyébként az ingatlan megfelelne a csok vagy a falusi csok feltételeinek. Ebben az esetben előbb kérvényezni kell a felülvizsgálatot, és akkor lehet újra beadni a támogatási kérelmet, ha a térképmásolat megegyezik az ingatlannal. Az igénylést tehát akkor érdemes beadni, ha rendezték az ingatlan jogi helyzetét.
Nem minden bank ennyire szigorú ebben a kérdésben: van, ahol azt nézik meg, hogy az ingatlan térképmásolattal egyező, problémamentes részei megfelelnek-e az elvárásoknak - ilyen például a legalább 12 négyzetméteres lakószoba és a főzésre alkalmas helyiség megléte.
Egy nem bejegyzett melléképület is gondot okozhat
Előfordulhat, hogy az ingatlan mellett egy olyan melléképületet is felhúztak, amely a térképmásolaton nem szerepel - ez lehet például garázs vagy tároló. Ha ez az épület nem érintett a falusi csokos korszerűsítésben, és független a főépülettől, akkor az eltérés az nem feltétlenül kizáró ok. Ugyanakkor a falusi csok akár egy, a lakással azonos ingatlan-nyilvántartási helyrajzi számon található melléképület korszerűsítésére is igénybe vehető. Ha ez a cél, akkor a melléképület jogi helyzetét is rendezni kell, mielőtt beadjuk az igénylést.
Ha a melléképület engedély nélkül épült, akkor érdemes fennmaradási engedélyt kérni ahhoz, hogy gond nélkül be lehessen adni az igénylést. Az is előfordulhat, hogy a melléképület felépítésére volt engedély, és a használatbavételi engedélyt is megkapta, csak az ingatlan-nyilvántartással kapcsolatban maradt el az adminisztráció, és ezért nem került rá a térképmásolatra az építmény. Ilyenkor egyszerűbb az ügyintézés, hiszen csak a bejegyeztetést kell elintézni.