Így igényelhetik az ártámogatást a kisvállalkozások gázra, áramra és távhőre
Így igényelhetik az ártámogatást a kisvállalkozások gázra, áramra és távhőre
Az energiaköltségeik növekményének 50 százalékát is megkaphatják a kis- és középvállalkozások az év utolsó három hónapjára. A gázra, áramra és távhőre vonatkozó lehetőségre a meghosszabított határidő szerint 2023. január 31-ig lehet regisztrálni, majd azután március 31-ig pályázni. Ezen felül energiahatékonysági beruházáshoz is támogatást lehet kapni.
A feldolgozóipari kis- és közepes vállalkozások (kkv) energiatámogatási programjának pályázatát, amelyet a Technológiai és Ipari Minisztérium ügynöksége a kiírás óta az áram- és gáz mellett a távhőköltségekre is kiterjesztették.
A kormány október 6-án kihirdetett 1477/2022. számú határozata rendelkezik a pályázat lebonyolításáról. Ebben felső korlátot is szab a kkv-k rezsicsökkentésének támogatására. A kkv-k energiaköltségeinek támogatására maximum 75 milliárd forintot, a kkv-k energiahatékonyságát célzó beruházásokhoz önerő-támogatásként pedig maximum 25 milliárd forint áll rendelkezésre. Természetesen arra a későbbiekben is van módja a kormánynak, hogy ezt az összeget túligénylés esetén megemelje, de azért érdemes sietni majd a pályázatok benyújtásával, ha egy vállalkozás biztosra akar menni.
A pályázati felhívást a Technológiai és Ipari Minisztérium a Nemzetközi Fejlesztési és Forráskoordinációs Ügynökség Zrt.-n keresztül jelentette meg, ez a szervezet végzi a támogatással kapcsolatos feladatokat.
Az alábbiakban összefoglaltuk a pályázat két támogatásának legfontosabb feltételeit.
A pályázat címe
Feldolgozóipari KKV Energiaköltség és Beruházás Támogatási Program 2022
A pályázati részei
- Vissza nem térítendő közvetlen támogatás 2022. október, november, december havi energiaköltség növekmények fedezésére (A-támogatás)
- Az energiahatékonysági beruházás hitellel érintett elszámolható összköltségen belüli önerőt kiegészítő vissza nem térítendő közvetlen támogatás (B-támogatás)
Jelentkezés, regisztráció
A jelentkezők számára kötelező a regisztráció a támogatási kérelmek benyújtásához. A regisztráció 2023. január 31-ig nyújtható be az erre a célra létrehozott pályázati felületén (www.energiatamogatas2022.hu). A regisztrációt követően előzetes jogosultságvizsgálat is történik.
A támogatás formája
A-támogatás önállóan, illetve az energiahatékonyság növelését célzó beruházáshoz igényelt hitel önerő-támogatásával (B-támogatás) kombinálva is igénybe vehető.
B-támogatás azoknak a vállalkozásoknak nyújtható, amelyeknek megvan az energiaköltség növekmény támogatásra (A-támogatásra) vonatkozóan támogatói okirata.
A beruházás a Széchenyi Újraindítási Beruházási Hitel konstrukció keretében ehhez a pályázathoz kapcsolódóan kialakított energiahatékonyság javítására, illetve technológiaváltás elősegítésére irányulhat.
A támogatások feltételei
A-támogatás
- A vállalkozás a támogatási kérelem benyújtásához szükséges regisztráció benyújtásakor kkv-nak minősül.
- A vállalkozás fő tevékenységi köre 2021. december 31. napjától a feldolgozóiparba tartozik vagy a 2021. évi értékesítés nettó árbevételének legnagyobb része feldolgozóipari tevékenységből származik.
- A vállalkozás 2021. évi energiaköltsége eléri az azonos évi értékesítés nettó árbevételének 2 százalékát. (Az eredetileg 3 százalékos szabály november 21.-től változott meg, 2 százalékra csökkent a határ.)
- Ha a vállalkozás értékesítési nettó árbevételének legnagyobb hányada feldolgozóipari tevékenyégből származik, de a főtevékenysége nem tartozik a feldolgozóipari tevékenységek körébe, a vállalkozás az erről szóló hiteles nyilatkozat megtételével és a további feltételek teljesülése esetén jogosult támogatási kérelmet benyújtani.
- A vállalkozás 2021-ről teljes lezárt üzleti évvel rendelkezik.
- Magyarországon székhellyel, telephellyel vagy fiókteleppel rendelkező vállalkozások magyarországi székhelyén, telephelyén, illetve fióktelepén felmerült költségei támogathatóak.
- A támogatói okirat biztosítékaként a pályázó a támogatási összeg 100%-ának megfelelő biztosíték nyújtására köteles.
B-támogatás
- − A vállalkozás energiaköltség-növekmény támogatásban (A-támogatás) részesül.
- − Olyan energiahatékonysági beruházás megvalósítását vállalja, amelyre Széchenyi Újraindítási Beruházási Hitel konstrukción belüli, e pályázathoz kapcsolódóan kialakított hitelt kíván felvenni.
- − Rendelkezik hatályos beruházási hitelszerződéssel a Széchenyi Újraindítási Beruházási Hitel keretében.
Elszámolható költség és a támogatás mértéke
A-támogatás
A 2021. október, november és december havi, illetve a 2022. október, november, december havi, számlával igazolható földgáz és/vagy villamosenergia és/vagy távhő havi átlagárak növekménye, szorozva a 2022. év azonos havi fogyasztással (teljes elszámolható költség). Az áfa és az egyéb, nem közvetlenül az energiaköltségekhez kapcsolódó tételek nem minősülnek elszámolható költségnek.
A támogatás mértéke a teljes elszámolható költség 50%-a.
B-támogatás
A hitellel érintett energiahatékonysági beruházás nettó összköltségéhez biztosítandó maximum 15% önerő. (Ha a vállalkozás áfa visszaigénylésére nem jogosult, a költségek bruttó értéke jelenti a támogatást az alapját.
Támogatási időszak
2022. október 1. és 2022. december 31. közötti időszak.
Az A-támogatás esetén támogatási kérelmet a különböző hónapokra külön-külön, a tárgyhónapot követően is be lehet nyújtani, de lehetőség van több hónapra vonatkozó támogatási igény egyszerre, a támogatással érintett hónapokat követően történő benyújtására is.
Igényelhető maximális támogatás
A két támogatási formában együttesen
- maximum 500 ezer eurónak megfelelő forintösszeg, ha a vállalkozás válságtámogatásként veszi igénybe,
- maximum 200 ezer eurónak megfelelő forintösszeg, ha de minimis támogatásként veszi igénybe.
A vállalkozás a támogatási időszakban több támogatási jogcímen is igényelhet támogatást, azokat kombinálhatja is.
A támogatásért kötelező vállalások
A-támogatásban és B-támogatásban egyaránt:
- A vállalkozás vállalja, hogy a 2022. III. negyedév végi foglalkoztatotti létszáma legfeljebb 10%-kal csökken 2023. III. negyedév végére.
- A vállalkozás vállalja energiahatékonysági beruházás végrehajtását legkésőbb 2024. december 31. napjáig.
Támogatási kérelem benyújtásának módja és határideje
A-támogatás:
Sikeres regisztrációt és a jogosultság támogató általi megállapítását követően 2023. március 31-ig nyújtható be kérelem az erre a célra létrehozott pályázati felületen (www.energiatamogatas2022.hu). Adószámonként adott hónapra kizárólag egy támogatási kérelem nyújtható be.
B-támogatás:
A beruházási hitelhez kapcsolódó támogatási kérelem a hitelintézeti szerződéskötést és annak hatályba lépését követően, legkésőbb 2023. március 31-ig nyújtható be a www.energiatamogatas2022.hu oldalon. A benyújtáshoz a pályázónak rendelkeznie kell az A-támogatás támogatói okiratával, illetve a beruházásra vonatkozó hitelszerződéssel.
A támogatás folyósítása
A-támogatás:
A támogatást egy összegben vagy több részletben folyósítják a támogatói okirat hatálybalépését követő 10 munkanapon belül.
B-támogatás:
A hitelszerződés megkötésének és hatályba lépésének igazolását követően kiállított támogatói okirat hatálybalépését követő 10 munkanapon belül.