Indulhat a roham: ezekben a bútorboltokban és barkácsáruházakban már lehet SZÉP Kártyával fizetni
Indulhat a roham: ezekben a bútorboltokban és barkácsáruházakban már lehet SZÉP Kártyával fizetni
Megvannak az első üzletek, ahol már bútort, szőnyeget, lámpát és más lakberendezési, lakásfelújítási terméket is lehet venni SZÉP Kártyával. A barkácsboltok közül több kisebb mellett az OBI-nál lehet így fizetni, és a listára felkerültek az RS Bútor és a Diego egységei is. Az ügyfeleknek viszont maguknak kell figyelniük, hogy csak arra és annyit költsenek, amivel megfelelnek az előírásoknak. A kártyákon megnyílt az Aktív MagyarOK zseb, ahová plusz pénzt utalhatnak a munkaadók.
2025. január 1-től már lakásfelújításra is fel lehet használni a SZÉP Kártyán lévő egyenleg felét, vagyis bútoráruházakban, barkácsboltokban, építőanyagot, szőnyeget, egyes iparcikkeket árusító üzletekben is vásárolhatnak ebből a kedvezményes juttatásból a munkavállalók. Az OTP és az MBH Bank már tavaly karácsony előtt elindította a szerződéskötési lehetőséget az új lehetőségben érintett kereskedők számára, és a K&H-hoz is folyamatosan érkeznek be az új szerződések január 1-től.
Az elfogadóhelyek között van már több ismert barkács- és bútoráruház, a lista pedig folyamatosan bővül. A nagyok közül az OBI-ban, a Diegónál és az RS Bútor üzleteiben már lehet fizetni a SZÉP Kártyával. Azok, akik felmennek a SZÉP Kártya kibocsátó bankok oldalára, az elfogadóhelyek között szép számmal találnak több kisebb kereskedőt is vidéken és a fővárosban egyaránt. Az OTP-vel például január első hetére már csaknem 50 kereskedő szerződött kártyaelfogadásra ilyen termékek vásárlásához.
A jogszabály szerint a 2025. január 1-jén fennálló egyenleg 50 százalékát továbbá az idén ezen felül beérkező juttatások felét használhatják fel a SZÉP Kártya birtokosok lakásfelújításra. Felújítási munkákra nem lehet használni a kártyán lévő pénzt, viszont nagyon tág határok között lehet belőle termékeket vásárolni. Így valójában nem is kell lakásfelújításba fogni, ha valaki erre akarja költeni az így kapott juttatását, elég, ha valamilyen új dolgot vesz a lakásába. A jogszabály felsorolása alapján az alábbi kereskedelmi tevékenységeket folytató boltok fogadhatnak el SZÉP Kártyát 2025-ben ilyen célra:
- vasáru-, építőanyag-, festék-, üveg-kiskereskedelem (TEÁOR’25 47.52., kivéve a szaunák, úszó- és masszázsmedencék kiskereskedelmét)
- bútor, világítási eszköz, edény, evőeszköz és egyéb háztartási cikk kiskereskedelem (TEÁOR’25 47.55-ből a bútorok, világítástechnikai eszközök értékesítése)
- iparcikk jellegű vegyes kiskereskedelem (TEÁOR’25 47.12., kivéve ruházati cikkek, kozmetikumok, ékszerek, játékok, sportcikkek)
- szőnyeg, fal-, padlóburkoló kiskereskedelem (TEÁOR’25 47.53-ból a fal- és padlóburkolatok kiskereskedelme)
Ezekben a boltokban azonban csak akkor lehet használni a SZÉP Kártyát ilyen áruk vásárlására, ha szerződést kötöttek az elfogadásra a kártyakibocsátókkal, ezért érdemes előzetesen tájékozódni arról, hol tudunk így is fizetni. Ezt a boltok mellett a kártyakibocsátók oldalainak elfogadóhely-keresőiben tehetjük meg, és ezeken a portálokon az aktuális egyenlegünket is le tudjuk kérdezni.
A vásárlók és a kereskedők felelőssége a szabályos felhasználás
A Bank360.hu szakértői szerint a vonzó vásárlási lehetőség korlátainak betartása nem lesz egyszerű feladat a kártyabirtokosok számára. Egyelőre kérdéses, hogyan oldják meg technikailag a kereskedők és a kártyakibocsátók, hogy az ügyfelek valóban csak a jogszabályban megengedett árukat vásárolhassák meg a kártyával, és ne költsenek többet az egyenlegük felénél.
“Ennek a szabálynak a betartása a munkavállalók felelőssége, nem fogjuk technikailag korlátozni vagy ellenőrizni, hogy a költéseik meghaladták-e a szabályban rögzítetteket. Azzal fogjuk segíteni kártyabirtokosainkat, hogy néhány héten belül kialakítunk egy felületet az ügyfélportálunkon, ahol a regisztrált ügyfeleink bármikor megnézhetik, hogy aktuálisan mekkora összeget költhetnek lakásfelújításra” - közölte az OTP Bank.
“Az otthonfelújítási keret esetében is bevezettük a PIN kód (4444) használatát, ezzel a számkombinációval kell engedélyezni a tranzakciót, és így csökken az erre felhasználható egyenleg. Azon üzletek esetében, ahol olyan termékeket is forgalmaznak, amely nem felel meg a felhasználási célnak, az ügyfél és a kereskedő felelőssége a szabályszerű felhasználás” - válaszolta az MBH Bank. A bank ügyfelei a mobil applikációban vagy az ügyfélszolgálaton kérdezhetik le, mennyit költhetnek még lakásfelújításra.
A K&H is a felhasználókra és a kereskedőkre bízza a törvény betartását. “A kezdeti időkben az ügyfeleknek maguknak kell a költési arányt nyilvántartaniuk. Feltételezésünk szerint a nagyobb kereskedők a SZÉP Kártyával fizethető termékek figyelését végző automatizmusokat is kiépítenek a kasszarendszereinkhez kapcsolódóan, ami a kiterjedt és széleskörű felhasználás kiépülését lassíthatja” - mondják a bank szakértői. A K&H-nál is az ügyfelek feladata, hogy figyeljék, hol tartanak a lakáscélú SZÉP Kártya kiadásaik, a bank honlapján tudják lekérdezni, melyik kereskedőnél mikor mekkora összegben vásároltak.
A kártyakibocsátó bankok tehát nem tervezik ellenőrizni, hogy arra és annyit költenek-e az ügyfelek SZÉP Kártyával lakásfelújításra, amire és amennyit tehetnek. Az önkéntes nyugdíjpénztárak számára ez kötelező, de esetükben más a szabályozás. 2025-ben a nyugdíjpénzári megtakarítását bárki felhasználhatja lakáscélra is, ezen belül meghatározott lakásfelújításokra. Itt azonban az erről szóló számlát be kell nyújtani a nyugdíjpénztárnak, és az a jogszerű felhasználás ellenőrzése után utalhatja csak a pénzt.
Új zsebet is bevezettek a SZÉP Kártyán
A SZÉP Kártyánál további újdonság az idén az Aktív MagyarOK zseb bevezetése. Ez az alszámla hasonlít a korábbi szabadidős zsebhez, a felhasználási köre valamivel szűkebb viszont, kizárólag sportolással kapcsolatos szolgáltatásokat lehet vele megvásárolni. Az éves keret 120 ezer forint, amit a megmaradó 450 ezer forintos eddigi adókedvezményes keret fölött adhatnak a munkáltatók. Ebből a külön zsebből csak a jogszabályban meghatározott sportolási célra lehet pénzt költeni az elfogadóhelyeken.
Egyelőre persze kevés munkavállaló lehet, aki már kapja az extra pénzt, a bankok viszont már dolgoznak az új zseb élesítésén. Az OTP egyelőre a korábbi szabadidős zsebet nyitotta újra a régi ügyfeleknél, az újak viszont már látják az Aktív MagyarOK számlát is. Az MBH már január 1-től beállította ezt a számlát, a K&H január végére tervezi a beállítását, ehhez ugyanis a szolgáltatóknak és a kereskedőknek a terminálját is át kell állítani, hogy ki tudják választani a fizetésnél az új alszámlát.