hitelkártya

Mikor éri meg hitelkártyát használni, és hogyan kerüld el az adósságcsapdát?

hitelkártya

Mikor éri meg hitelkártyát használni, és hogyan kerüld el az adósságcsapdát?

Herman Bernadett
2025-05-02 Frissítve: 2025-05-06
2025-05-02 Frissítve: 2025-05-06
44357242

A hitelkártyával akár pénzt is kereshetsz, ha viszont rosszul használod, komoly bajba kerülhetsz. A legrosszabb esetre s hitelkiváltás lehet a megoldás.

Van, aki kerüli, mint az ördög a tömjénfüstöt, más viszont mindent azzal fizet: a hitelkártya az egyik legmegosztóbb pénzügyi termék Magyarországon. Nem véletlenül, aki okosan, tudatosan használja a plasztiklapot, kamatmentesen vásárolhat, sőt a legtöbb esetben még visszatérítést is kap a bankjától. Aki viszont nem fizeti vissza időben a tartozásait, magas kamatokkal, sok esetben büntetőkamatokkal szembesül, a legrosszabb esetben hónapról hónapra hízó egyre nagyobb tartozás és adósságcsapda lesz a hitelkártya-használat vége. 

1. Akkor használd, ha precíz vagy

A hitelkártya hitelkeretét kamatmentesen is lehet költeni, ennek viszont komoly szabályai vannak. Minden kártyához tartozik minden hónapban egy elszámolási időszak, ami jellemzően valamikor 10-e körül indul, és végződik. Az elszámolási időszakban lebonyolított vásárlási tranzakciók lehetnek kamatmentesek abban az esetben, ha az ez idő alatt költött pénzt teljes egészében egy megadott határidőre visszafizeti az ügyfél. Ez a határidő jellemzően a hónap utolsó hetében van, általában 25-e körül. A dátumok alapján úgy tűnik, a bankok ügyelnek arra, hogy a határidő a fizetés nap előtt legyen. 

Ha a teljes összeget visszafizette az ügyfél, akkor nem kell kamatot fizetnie a költésekre. Ha viszont csak egy részletet fizetett vissza, akkor kamatozni fog az összes tétel, a kamat pedig magas, havonta 3 százalék körül is lehet. 

Ha még a minimálisan fizetendő részletet sem törlesztette az ügyfél, ami a tartozás 5-10 százaléka, akkor jönnek a további büntetések, például késedelmi kamat. 

Ez alapján látható, hogy a hitelkártya elsősorban annak ajánlható, aki pontosan visszafizeti a teljes tartozást minden hónapban a megadott határidőre, ellenkező esetben hatalmas adósságot halmozhat fel.

2. Kérj hozzá automatikus törlesztést

Vannak bankok, amelyek lehetővé teszik, hogy az ügyfél csoportos beszedési megbízással törlessze a hitelkártya-adósságát. A megbízás szólhat a teljes visszafizetendő összegre vagy a minimálisa fizetendő részletre is. Ha úgy érzed, te magad megfeledkeznél a határidőkről, jó ötlet lehet beállítani ezeket a szolgáltatásokat. 

3. Válassz hozzád passzoló visszatérítést 

A bankok többféle visszatérítést adhatnak a hitelkártyákhoz. Vannak, amelyek fix arányban adnak vissza pénzt (1-2 százalékot), mások bizonyos termékkörökre nagyobb visszatérítést kínálnak (3-5-10 százalékot akár). Ezek lehetnek ruházati cikkek, utazással kapcsolatos, vagy lakáscélú kiadások. Ha valamilyen szolgáltatást, terméket különösen sokszor vásárolsz, és nagyobb visszatérítést szeretnél, válassz olyan hitelkártyát, amelyik ezt nyújtja. 

4. Készpénzt soha ne vegyél fel vele!

A hitelkártyákkal is lehet ugyan készpénzt felvenni, de ha egy mód van rá, ezt soha nem tedd meg. A hitelkártyás készpénzfelvétel ugyanis mindig kamatozik, ráadásul maga a tranzakció is nagyon drága, jellemzően sokkal drágább a betéti kártyás készpénzfelvételnél. 

5. Vannak helyek, ahol elvárják

Ha sokat utazol, bizonyos helyeken elvárhatják, hogy hitelkártyával fizess. Autókölcsönzőkben például a legtöbb esetben nem fogadják el a betéti kártyát, mivel azon nem tudják a kauciót zárolni. A betéti kártyás autókölcsönzést általában csak úgy engedélyezik, ha helyben kötsz egy önrészre szóló autóbiztosítást, ami naponta több ezer forintba is kerülhet. 

6. Ha baj van, váltsd ki a tartozást!

Ha nem tudod fizetni a hitelkártya-tartozást, hamar adósságcsapda lehet a történet vége. 100 ezer forint tartozás egy év alatt a normál és késedelmi kamatokkal, valamint a késedelmi díjakkal együtt 200 ezer forintnál is nagyobbra duzzadhat. Egy idő után az is előfordulhat, hogy túllépi a tartozás a hitelkeretet, ami még további büntetéseket von maga után. Ha pedig a minimálbért meghaladó tartozásod van, akkor 90 nap után akár a negatív adóslistára is feltehet a bank. 

Nem érdemes tehát késlekedni, ha nem tudod fizetni a kártyahiteledet. Ilyenkor célszerű a bankoddal beszélni, hogy ki tudná-e váltani ezt a hitelt valami másra, például személyi kölcsönre. A személyi hitelek kamata sokkal alacsonyabb a hitelkártyákénál, a segítségükkel könnyebben megszabadulhatsz a nyomasztó adósságtól. 

Ne maradj le semmiről, iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapcsolódó cikkek

Help text
Help text
Help text
Help text
Help text
Help text
Help text
Help text
Help text

Születési dátum

bezárás Köszönjük, a választott bank hamarosan keresni fog Téged!
Értékeld a Bank360-at!