Gyorsan talpra álló lakáshitelezésre számít az ezer milliárdos profitú OTP
Gyorsan talpra álló lakáshitelezésre számít az ezer milliárdos profitú OTP
Ezer milliárd forintos profit és 100 milliárd eurós mérlegfőösszeg - régiós leánybankjaival együtt már ekkora eredményt ért el az OTP. A hazai eredmény is elérte az 500 milliárdot, az személyi kölcsönök tavaly is jól fogytak, szemben a nagyot csökkenő lakáshitelezéssel, amiben az idén már jelentős növekedést vár a legnagyobb lakossági bank.
Nagyon jó évet zártunk tavaly - mondta Bencsik László, az OTP Bank vezérigazgató-helyettese a csoport eredményeit ismertető sajtótájékoztatón. A hitelintézet mérföldköveket ért el 2023-ban, a mérlegfőösszege meghaladta a 100 milliárd eurót, a nettó eredmény pedig több mint 1000 milliárd forint lett. A régióban piacvezető pozíciót ért el a bank, öt országban is piacvezető a nettó hitelek terén, nemzetközi szinten is meghatározó és sikeres bankcsoporttá vált.
Ez a sikerfolyamat 1992-ben kezdődött, amikor Csányi Sándor elnök-vezérigazgatóként csatlakozott a csoporthoz - hangsúlyozta Bencsik. Más hitelintézeti csoport szerinte a régióból indulva nem tudott hasonló eredményt elérni, az összes régióban jelentős pénzügyi csoport Nyugat-Európából jött.
Gigantikus nyereség sok egyedi tétel miatt
A 2023-as konszolidált adózás utáni eredmény 990 milliárd forint lett, a konszolidált korrigált adózás utáni eredmény 1009 milliárd forint lett. A különadók és a kamatstop csökkentették tavaly is az eredményt, az orosz-ukrán háború miatt azonban 2023-ban már nem kellett jelentős értékvesztést elszámolni. Az eredményt javította az újonnan vásárolt szlovén és üzbég leánybankok nyeresége. A nettó kamatmarzs csoport szinten nőtt, bár Magyarországon valamelyest csökkent. Ez is javította az eredményt, de még ennél is nagyobb mértékben a hitelkockázati költségek csökkenése.
Az OTP csoport mérlegfőösszege 2016 óta csaknem a háromszorosára hízott, a külföldi cégek részesedése a nyereségből azóta elérte a 64 százalékot. A magyarországi alaptevékenységnek (OTP Core) természetesen továbbra is hangsúlyos szerepe van a bankcsoportban.
A magyarországi tevékenység a leányoktól kapott osztalékok nélkül 313 milliárd forint nettó nyereséget ért el, osztalékokkal együtt az eredménye 501 milliárd forint lett. Magában a 313 milliárdos eredményben is vannak olyan egyedi tételek, amelyek komoly mértékben módosították a számokat. 2022-ben ezek a korrekciók mínusz 226 milliárd forintot jelentettek, tavaly viszont 10,2 milliárd forintos nyereséget hoztak.
A lakáshitelezés a padlóra került, de már kezd felállni
A magyarországi hitelpiacon belül a lakáshitelezés visszaesett, nagyjából 50 százalékos volt a csökkenés az új lakáshitelekben. Az OTP-nél ennél kisebb mértékben, 33 százalékkal zsugorodott ezek összege, a bank piaci részesedése 37,1 százalékosra emelkedett az év végére. A lakáshitelpiac helyreállása gyors ütemben megindult, az idén 30 százalékkal is nőhet ezek folyósítása 2023-hoz képest.
A személyi kölcsönök folyósítása tavaly is nőtt a piac egészében, az OTP-nél 16 százalékos bővülés volt, ez a kétszerese a piaci átlagnak, ami 44,6 százalékos piaci részesedést eredményezett már az év végén.
A lakossági megtakarításokból való részesedés ugyanakkor csökkent, miután a lakosság a betétekből elkezdte kivonni a pénzt, inkább állampapírokba vagy befektetési alapokba tette át a pénzét a bankbetét helyett. Novemberben és decemberben viszont fordult a kocka, ismét nőni kezdett a betétek állománya.
Az OTP vállalati hiteleinek állománya kis mértékben csökkent, a piaci részesedése 19,3 százalékos lett, a támogatott konstrukciókból azonban komoly részesedést értek el.
Az idei évben minden téren jobb teljesítményt vár az OTP-csoport, mint 2023-ban. A legtöbb csoporttagbank országában élénkülhet a gazdasági növekedés, ezért nőhet a kereslet a hitelek iránt. A kockázatok 2023-hoz képest várhatóan nem fognak romlani, a tőkehelyzet javul, emiatt a tőkearányos megtérülés csökkenhet. Az osztalékról a végleges döntést március 20-án hozza meg a bank igazgatóság, a most publikált pénzügyi jelentés 150 milliárd forinttal számol.