Ezer milliárd forint fölé ért a hitelezés a Baross Gábor Programban
Ezer milliárd forint fölé ért a hitelezés a Baross Gábor Programban
Átlépte az 1000 milliárd forintos határt a Baross Gábor Hitelprogram keretében már folyósított kedvezményes vállalati hitelek összege. A teljes keretből így szűk 200 milliárd vár kiutalásra.
Az EXIM Magyarország a Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram teljes, 1200 milliárd forintos keretösszegének már 84 százalékát, azaz 1011 milliárd forintot folyósított a vállalkozások számára. A kedvező finanszírozási feltételeket kínáló hitelprogram ezzel eddig 1436 vállalatnak nyújtott finanszírozási forrást. A programban az eltelt közel két év során 3707 szerződéskötés történt, és a források 51 százalékát kis- és középvállalkozások kapták.
Az idén 200 milliárd forinttal megnövelt keretösszegű hitelprogramra a kérelmeket legutóbb január 15-től lehetett benyújtani a többletforrásra. Február közepére a megnövelt keretet teljes egészében lefedték a beadott igénylések, júniusra pedig a szerződéseket is megkötötték.
Ezzel a hitelprogrammal a cégek forintban akár 5 százalékos, euróban akár 3 százalékos kamatozással juthatnak vállalati hitelhez, legfeljebb tízéves futamidővel. A programra az élelmiszeripar, az építőipar, a telekommunikáció, a gyógyszergyártás, a turizmus és vendéglátás, az autóipar, valamint a logisztika ágazataiban működő vállalatok pályázhattak.
Az összesen 3707 szerződés közül a résztvevő vállalkozások 472 beruházási hitelszerződést, 898 forgóeszköz-hitelszerződést és 2337 lízingszerződést írtak alá. Az ügyfelek 71 százaléka a kkv-szektorból kerül ki, döntő részük közép-magyarországi vállalkozás. A szerződött hitelek 70 százaléka euróalapú.
A kkv-k számára nyitva álló másik kedvezményes finanszírozási forrás, a Széchenyi Kártya Program, amiben forint alapon jellemzően ugyancsak 5 százalékon kaphatnak hitelt.
A legfrissebb kormányzati bejelentés szerint a 21 pontos gazdasági akcióterv részeként a beruházási célú Széchenyi Hitelek fix kamatát 3,5 százalékra fogják csökkenteni. A meghirdetendő Demján Sándor Program része lesz tőkefinanszírozási lehetőség és egy újrainduló exportösztönzési program is a kkv-k részére.
Az EXIM Magyarország 2023 februárjában indította el 700 milliárd forintos keretösszeggel a hitelprogramot a kormány döntése alapján. Az eredeti keretösszeget 1000 milliárd forintra emelték. Ezt követően 2024 elején újabb 200 milliárd forint többletforrással folytatódott a Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram, amelynek teljes kerete így összesen 1200 milliárd forintra nőtt. 2023. március és 2023. december között az új vállalati hitelszerződések 28 százalékát, 868 milliárd forintot a program keretében szerződött hitelek adták.