forintárfolyam euró dollár

Beesett a forint, de érdemes-e most váltani?

forintárfolyam euró dollár

Beesett a forint, de érdemes-e most váltani?

Herman Bernadett
2024-11-25 Frissítve: 2024-12-19
2024-11-25 Frissítve: 2024-12-19
42092419

Mélyponton a forint, és a szakértők sem várnak egyhamar 400 forint alatti eurót. Nem biztos ugyanakkor, hogy érdemes most devizát venni, de aki így dönt, jobban jár, ha befekteti, mert új történelmi mélypontra kell esnie a forintnak ahhoz, hogy jól járjon a vásárlásával.

 

Tovább gyengült a forint hétfőn a devizapiacokon. Az euró ára 412,47 forintnál tetőzött, ami kétéves mélypont, a dollár is közel járt a 395 forinthoz, ami némi erősödés péntekhez képest, amikor csaknem 398 forintig emelkedett az amerikai fizetőeszköz árfolyama, de az elmúlt két kereskedési napon a dollárral szemben is kétéves mélypontra zuhant a forint. 

 

Kora délutánra ugyan valamennyit korrigált az árfolyam, az euró 410 alá, a dollár pedig 390 alá süllyedt, de a magyar fizetőeszköz így is tartósan olyan gyengének látszik, amire utoljára 2022-ben volt példa.

 

A szakértők ráadásul nem is várnak számottevő erősödést a következő napokban. Az Equilor szakértői szerint, miután múlt szerdán áttörte az árfolyam a 410-es lélektani határt, innen már nehezen korrigál lefelé az árfolyam, a következő ellenállás pedig 414-nél van, tehát addig könnyen gyengül tovább a magyar fizetőeszköz. A forint gyakorlatilag szeptember közepe óta folyamatosan esik. Két hónapja az euró ára még 395 forint alatt volt, a dollárral pedig 355 forint alatt is kereskedtek. Azóta az euró csaknem 5 százalékot, a dollár több mint 11 százalékot drágult a forint ellenében. 

 

Érdemes-e most megvenni a síszünetre a valutát?

 

Sokan készülnek egy-két hónapon belül sítúrákra vagy utaznak külföldre a téli hideg elől melegebb éghajlatra néhány hétre, nekik nagyon nem mindegy, hogy mennyiért váltanak ehhez valutát. De érdemes-e nekik most eurót vagy dollárt venni az romló forint láttán? A szakértők szerint hozzá kell szokni a 400 forint fölötti euró árfolyamhoz, vagyis nem várják, hogy a jelenlegi szintnél 2-3 százalékkal többet erősödik hirtelen a forint. Azt is tudjuk viszont, hogy ha sokat gyengülne a magyar fizetőeszköz, azt valószínűleg már a Magyar Nemzeti Bank (MNB) sem nézné tétlenül, 2022 októberében is hirtelen 5 százalékponttal 18 százalékosra emelte az irányadó kamatot, és ezzel megfékezte a forint gyengülését. Akkor az euró ára 434 forint körül járt. 

 

Arra bazírozni tehát, hogy sokkal gyengébb lesz a forint, és bespájzolni euróból, valószínűleg most sem érdemes. Hogy pontosan mikor lenne a legoptimálisabb váltani, azt még a szakemberek is nehezen találják el, egy laikus pedig végképp csak tippelni tud. Ha valaki jól akar járni a valutaváltás során, annak arra kell törekednie, hogy amikor eljött az utazás ideje, a lehető legkedvezőbb árfolyamon váltsa át a forintját. A váltás során a pénzváltók és a bankok is alkalmaznak valamilyen marzsot, többnyire 1-2 százalékkal a középárfolyam fölött adják el a külföldi fizetőeszközöket. 

 

A bankkártyás vásárlásnál jellemzően kedvezőbb a váltási árfolyam, ha készpénzben vált valutát valaki egy banknál, akkor drágábban kapja meg. Vannak azonban olyan bankok, amelyek középárfolyamon biztosítják a devizaváltást a bankszámlás ügyfeleiknek bizonyos esetekben egy meghatározott összeghatárig, ezt a lehetőséget érdemes kihasználni. Egyebek között az OTP, a Gránit Bank, az Erste és a K&H is rendelkezik ilyen szolgáltatással. 

 

Ha megvette a valutát, fektesse be!

 

Aki úgy dönt, hogy mégis valutát vásárol a gyenge forintárfolyam mellett, annak érdemes befektetnie. Az egyéves magyar állampapír kamata most 5,6 százalék körül van, vagyis ennyit kellene erősödnie az eurónak/dollárnak a következő egy évben ahhoz, hogy jobban megérje a befektetés, mintha magyar állampapírt vásárolt volna a befektető. Ez euróban praktikusan 435 forint fölötti árfolyamot jelent, dollárban pedig 417 forint fölöttit. Euróban tehát új történelmi csúcsra kell érnie a keresztáfolyamnak ahhoz, hogy a befektetés megverje az egyszerű diszontkincstárjegyet - amely ráadásul kamatadó- és szocho-mentes befektetés. 

 

Ha valaki szeretné, hogy a devizája nyereséget termeljen, annak a legegyszerűbb módja, ha lekötött betétbe fekteti be. A Gránit Banknál például most 12 hónapra 3,25 százalékos kamatot kaphat az eurójára és 3,5 százalékot a dollárjára. 

 

Léteznek emellett devizás befektetési alapok, ezek közül a legnépszerűbb talán az Erste ingatlanalapja, de kötvényalapot, részvényalapot, vegyes- és abszolút hozamú alapot is találnak a befektetők különféle pénznemekben. Banki kötvények és állampapírok szintén elérhetők euróban, sőt élet- és nyugdíjbiztosítást is lehet kötni Magyarországon euróban és dollárban is. A nyugdíjbiztosítások további előnye, hogy személyi jövedelemadó-kedvezmény is járhat a befizetett díjak után. 

Promóció

Ne maradj le semmiről, iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapcsolódó cikkek

Help text
Help text
Help text
Help text
Help text
Help text
Help text
Help text
Help text

Születési dátum

bezárás Köszönjük, a választott bank hamarosan keresni fog Téged!
Értékeld a Bank360-at!