
Újabb árstop: sorra jelentik be a biztosítók, hogy nem emelnek a díjakon

Újabb árstop: sorra jelentik be a biztosítók, hogy nem emelnek a díjakon
Több biztosító is jelezte a héten, hogy önkéntes díjkorlátozást vezetnek be a lakásbiztosításoknál, miután Nagy Márton kedden Facebookon tett közzé egy tervezett szabályozást a biztosításokkal kapcsolatban.
Megérkezett az újabb “önkéntes” árstop: több biztosító is közleményben jelezte, hogy a következő egy évben nem emelnek a lakásbiztosítások díjain. Ez azt jelenti, hogy hogy a lakásbiztosítással rendelkező ügyfelek mentesülnek a biztosítási díjat érintő 12 havi inflációtól, miközben a biztosítási összeg növekszik. Nagy Márton a hét elején tett közzé Facebook oldalán egy lakásbiztosításokra vonatkozó tervet, ebben a biztosítókra vonatkozó tervezett szabályozásról beszélt. A biztosítók sorra reagálnak a kormány kérésére.
Mit vállalnak a biztosítók?
Az UNION Biztosító rövid közleményben jelezte, hogy vállalja, hogy “a magánszemélyek által 2025. július 1. és 2026. június 30. közötti kockázatviselési kezdettel kötött új UNION Lakásbiztosítás és UNION Értem Minősített Fogyasztóbarát Otthonbiztosítás szerződések díjszintje nem haladja meg a fenti termékek 2024. december 31-i díjszintjét 2026 június 30-ig. A biztosítási összegek ugyanakkor a szerződési feltételekben meghatározott értékkövetés szerint változatlanul emelkednek”.
Az Allianz Hungária szintén megtette ezt a vállalást, a 2025. július 1. és 2026. június 30. közötti kockázatviselési kezdettel kötött új lakásbiztosítási szerződések esetében a szerződések díjszintje 2026. június 30-ig nem haladja meg az Allianznál 2024. december 31-én érvényben lévő díjszintet. Továbbá vállalja, hogy a meglévő, magánszemélyek által kötött lakásbiztosítási szerződések díja nem növekszik a 2025. július 1. és 2026. június 30. közé eső biztosítási évfordulóktól számított 1 éves periódusban. A biztosítási összegek az infláció mértékével fognak emelkedni. Az Allianz azonban kiemelte, hogy a fenti árkorlátozást abban az esetben tudja tartani, ha az éves fogyasztói árindex nem haladja meg a 6 százalékot.
A Genertel Biztosító ugyanezt vállalta, a magánszemélyek által 2025. július 1. és 2026. június 30. közötti kockázatviselési kezdettel a Genertelnél kötött új lakásbiztosítási szerződések díjszintje nem haladja meg a Genertelnél 2024. december 31-én érvényes díjszintet 2026. június 30-ig. Emellett nem emel árat a meglévő szerződéseknél és kiköti, hogy az önkéntes díjkorlátozást csak akkor tudja vállalni, az infláció nem haladja meg a 6 százalékot.
A K&H Biztosító is a fentieket vállalta közleményük szerint, kiegészítve azzal, hogy a korlátozás nem vonatkozik az ügyfelek által kezdeményezett egyéb módosításokhoz kapcsolódó díjváltozásokra. A fenti díjkorlátozást a biztosító a KSH által az értékkövetés alkalmazását megelőzően utoljára közzétett, 12 hónapos tartamra vonatkozó, 6 százalékot meg nem haladó fogyasztói árindex esetén vállalja. Az ügyfeleknek nincs teendője a díjkorlátozás érvényesítésével, azt a K&H automatikusan biztosítja.
Az Alfa Biztosító vállalja, hogy a lakossági ügyfelek által megkötött új (2025. július 1. és 2026. június 30. között kezdődik a kockázatviselés) lakásbiztosítási szerződések esetén a szerződések díja változatlan feltételek esetén nem haladja meg a 2024. december 31-i díjszintet 2026. június 30-ig. A meglévő, magánszemélyek által kötött lakásbiztosítási szerződések díja nem növekszik a 2025. július 1. és 2026. június 30. közé eső biztosítási évfordulóktól számított 1 éves periódusban, a biztosítási összegek pedig a szerződési feltételekben meghatározottak szerint követik az előző időszak inflációját. A fent jelzett egyszeri engedményeket az Alfa 6 százalékot meg nem haladó éves fogyasztói árindex emelkedés esetén vállalja, akárcsak versenytársai.
A Colonnade Biztosító, a Groupama Biztosító és az UNIQA Biztosító is vállalják a fenti díjkorlátozásokat, ugyanezekkel a feltételekkel a fogyasztói árindex alakulását tekintve.