gyerek pénzzel

Megjöttek a húsvéti pénzek, de mit csináljon velük a gyerek?

gyerek pénzzel

Megjöttek a húsvéti pénzek, de mit csináljon velük a gyerek?

Herman Bernadett
2025-05-01 Frissítve: 2025-05-17
2025-05-01 Frissítve: 2025-05-17
44357224

 

Itt a húsvét, nagyon sok diák kap ilyenkor pénzt a rokonoktól, ismerősöktől. Már a legkisebbeknek is érdemes megmutatni, mit csinálhatnak a megtakarításaikkal. Bankszámlát is lehet nyitni nekik, így megtanulhatnak bankolni, és a szülők is jobban rálátnak arra, mit tesznek a pénzükkel. Öt tipp a gyerekeink pénzügyeihez. 

 

Pénzügyei már az egészen kis diákoknak is vannak. A szülők egy része zsebpénzt ad nekik, hogy azon gyakorolják, felnőtt korukban hogyan tudják majd beosztani a fizetésüket, vagy abból tegyenek félre, ha vásárolni szeretnének maguknak valami értékesebb dolgot. Emellett a rokonok is gyakran ajándékoznak pénzt a gyerekeknek, ilyenkor húsvétkor különösen sok megtakarítást gyűjthetnek össze a gyerekek egy szép locsolóvers elmondásával. A szülők sokat segíthetnek abban a gyerekeinek, hogy ezek a megtakarítások jó helyre kerüljenek. A Bank360.hu szakértői öt hasznos tippet adnak ehhez.

  1. Beszélgessen a gyerekkel a pénzről!

Érdemes a gyerekekkel rendszeresen beszélgetni a pénzről, pénzügyekről már egészen kicsi koruktól kezdve. Természetesen mindig a gyerekek életkorának megfelelő szinten kell a témát felhozni. Már egészen kicsi korban jó, ha tisztában vannak a gyerekek azzal, hogy a pénzt a szülők a munkájukért kapják, ezért járnak dolgozni. Ebből tudnak a boltokban vásárolni, de nem tudnak mindent megvásárolni, hiszen be kell osztani a pénzt.

Később érdemes a gyerekekkel arról beszélgetni, hogyan lehet ügyesen gazdálkodni a pénzzel, mit jelentenek a bolti akciók, mi az, amit megéri megvásárolni, és mi az, amit nem. Mire fontos költeni, és mire nem. A megtakarítások is szóba kerülhetnek egy idő után, sőt nagyobb gyerekekkel a hitelekről és más pénzügyi eszközökről is lehet már beszélgetni. A középiskolások gyakran érdeklődnek már a befektetések, akár a tőzsde, kriptovaluták iránt is.

  1. Nyisson neki bankszámlát!

Legkésőbb középiskolás korára nagyon sok gyereknek nyitnak speciális, kifejezetten fiataloknak szóló bankszámlát a szülők. Vannak azonban bankok, amelyeknél már akár általános iskolás gyerekek számára is nyitható már ilyen számla. 

A szülők általában kapnak valamilyen kontrollt, rálátást a diákszámlákra, ami azért lehet hasznos, mert így láthatják, a gyerek mire költi például a zsebpénzét. Ha olyan költést tapasztalnak, amivel nem értenek egyet, például az ebédre adott pénzből játékot vásárolt, beszélgethetnek vele erről. 

A kisebb gyerekeknél a bankok a napi költési limitet alacsonyan tartják, a bankkártya használatát is korlátozhatják. Nem kell tehát attól tartani, hogy az összes pénzt elkölti a gyerünk a számlájáról valami butaságra. 

bankszámla további előnye, hogy az azon lévő pénzt a gyerek nem tudja elveszíteni, nem lophatják el tőle, szemben a készpénzzel, amire a gyerekek még nem tudnak annyira vigyázni, mint a felnőttek. 

 

  1. Írassa be az ingyenes képzésekre!

Jó és hasznos ötlet a gyerekeket egy koruknak megfelelő pénzügyi képzésre is beíratni. A Fáy András Alapítvány például szervez ilyen képzéseket, amelyeken évente 55 ezer diák vesz részt. Általános és középiskolás diákok számára is vannak programok, érdeklődjön a gyerek iskolájában, hogyan lehetne ezekbe bekapcsolódni. 

  1. Használják ki a modern lehetőségeket!

Ha van már a gyereknek bankszámlája, bankkártyája, ösztönözze arra, hogy használja ezeket minél ügyesebben és biztonságosabban. Mutassa meg neki, hogyan kell bankkártyával vásárolni, készpénzt felvenni, próbálják ki az átutalást vagy a fizetési kérelem szolgáltatást. Az utóbbi nagyon praktikus tud lenni, ha például a gyerek táborban van, és elfogy a pénze, akkor egy ilyen megbízással akár kérhet is a szülőtől néhány ezer forintot. 

  1. Beszéljenek a biztonságos bankolásról!

Az interneten a gyerekek sincsenek biztonságban, gyakran a bűnözők céltábláivá válnak. Világosítsa fel őket arról, mire kell figyelni, ha egy webáruházban vásárolnak, hogyan szűrjék ki a gyanús kereskedőket. Beszéljen velük arról, milyen internetes csalások vannak, és arról is, miért fontos az, hogy senkinek ne adják ki a bankszámlájuk, bankkártyájuk bizalmas adatait. 

Ne maradj le semmiről, iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapcsolódó cikkek

Help text
Help text
Help text
Help text
Help text
Help text
Help text
Help text
Help text

Születési dátum

bezárás Köszönjük, a választott bank hamarosan keresni fog Téged!
Értékeld a Bank360-at!