Munka és bér nélkül maradtál? Havi 200 ezer forintot is kaphatsz egy jövedelembiztosítással
Munka és bér nélkül maradtál? Havi 200 ezer forintot is kaphatsz egy jövedelembiztosítással
A Bank360.hu szakértői olyan pénzügyi eszközöket gyűjtöttek össze, amelyekkel még időben elejét vehetjük a munkanélküliség okozta anyagi kihívásoknak.
Ha a koronavírus-járvány miatt elapadtak a bevételeink, vagy megbetegedtünk és hosszú távon is keresőképtelenné váltunk, az alábbi biztosítások lehetnek hasznunkra, szerződéskötés előtt pedig érdemes összehasonlítani az elérhető ajánlatokat. Fontos! Ne várjuk meg, amíg elér minket a baj: apránként félretéve, még keresőképes állapotban érdemes megtakarítást, vésztartalékot képezni, és már ekkor igénybe venni a védőhálót jelentő pénzügyi szolgáltatásokat, ha arra számítunk, hogy rosszra fordul a helyzetünk.
A hiteltörlesztés nem akadhat meg
Kifejezetten hasznosak lehetnek a havi rendszeres díj ellenében nyújtott jövedelempótló és hitelfedezeti biztosítások. Ha lakáshitelünk, hitelkártya- vagy áruhitel-adósságunk van, de elveszítjük a munkánkat és nincs megtakarításunk sem, problémás lehet a hitel törlesztése.Bár a hitelmoratórium sokaknak nyújthat védelmet 2021 júniusáig, már most érdemes készülni, hogy mi lesz a szüneteltetés után.
Miért kell a hitelt törleszteni? Ha a tartozásunk eléri a mindenkori minimálbért és több mint 90 napja csúszásban vagyunk, felkerülünk a KHR-negatív adóslistájára, amely évekre elvághat a további hitelfelvételtől. Ha hosszabb ideig sem tudjuk fizetni a kölcsönt, az adósságunk végrehajtóhoz kerül, ingatlanunkat elveszíthetjük vagy egyéb forrásainkból egyenlítik ki automatikusan a tartozásunkat.
Hiteltörlesztési biztosítással, amelyet kölcsönünk mellé köthetünk, ezt elkerülhetjük. A biztosító például tartós betegség, munkanélküliség, keresőképtelenség esetén akár 6 hónapig fizeti a havi törlesztőrészletet, így nem esünk késedelembe. Súlyosabb betegség vagy bármilyen okú halál esetén pedig a teljes tartozást visszafizeti.
A biztosítás díja a havi törlesztőrészlet vagy a teljes hitelösszeg valamekkora százaléka havonta. Nagysága attól függ, hogy milyen biztosítási csomagot választunk. A Bank360.hu többm int egy tucat csomagot hasonlított össze. Ez alapján kortól, hitelösszegtől és káreseménytől függően a törlesztőrészlet 3-10 százaléka közötti összeget kell fordítanunk a biztosításra havonta egy jelzáloghitel esetén, míg személyi kölcsönöknél, áruhiteleknél a teljes hitelösszegre vetített 0,2 - 0,5 százalékot.
Meglévő hitelünk mellé is köthetünk biztosítást. Adóstárs esetén (például házastársak közös lakáshitelénél) minden adósnak érdemes megfontolni a biztosítás megkötését, ami viszont magasabb biztosítási díjat jelent.
A jelenlegi időszakban szintén érdemes figyelembe venni, hogy hiába kötjük meg most a biztosítást, az nem fizet azonnal. Csak a jellemzően több hónapos várakozási időszakot követően bekövetkező biztosítási események bekövetkeztekor nyújt szolgáltatást. Ebből következik, ha valaki az őszi koronavírus-járvány miatt veszítené el a munkáját, annak valószínűleg egy most megkötött biztosítás még nem fog kártérítést nyújtani.
Fizetés helyett
A jövedelempótló biztosítás kifejezetten álláskeresés, munkanlküliség vagy betegségből, balesetből adódó keresőképtelenség során segíthet. Ha elveszítjük a munkánkat vagy keresőképtelenné válunk szabadon felhasználható pénzt kapunk a biztosítótól, amelyet bármire, tehát megélhetésre vagy mindennapi kiadásra is fordíthatunk.
Az NN-Bank360 Csoportos jövedelempótló biztosítás akár havi 200 000 forintot is fizet munkaképtelenség esetén, 100% online köthető, megelőző orvosi vizsgálat nélkül.
Szintén jó, ha észben tartjuk, hogy ez a biztosítás sem él azonnal: le kell telnie az úgynevezett várakozási időnek, ami akár több hónap is lehet, és csak ez után bekövetkezett állásvesztés esetén térít a biztosító.
Dupla csapás, ha az egészségünk is leromlik - ne hagyjuk
A balesetbiztosítás egy nem várt betegség esetén téríti a kezelés költségét, a műtéti és kezelési költségeket, a felépülés költségét, és csomagtól függően akár kórházi napi díjat is téríthet a szolgáltató attól függően, hogy milyen biztosítást kötünk.
Szintén érdemes megfontolni életbiztosítás kötését. Káresemény esetén összegű térítést kap a család, ami hosszú távú anyagi biztonságot jelenthet.
Az NN-Bank360 Csoportos életbiztosítás:
- Alacsony havi fix díjért,
- orvosi vizsgálat nélkül,
- teljesen online köthető meg.
Az NN-Bank360 Csoportos személybiztosítás megkötése esetén kedvezményes áron egyszerre élvezhetjük az életbiztosítás és a jövedelempótló biztosítás előnyeit. A csoportos személybiztosítás teljesen online köthető, orvosi vizsgálat nélkül.
Befektetési életbiztosítások
Sőt, ha nem hagyományos kockázati életbiztosítást kötünk, hanem befektetési egységhez kötött szolgáltatásra szerződünk, a kockázati részen felül egy megtakarítás is képződik, amelyet a szerződés lejártakor felhasználhatunk.
Ha idő előtt használnánk fel a megtakarítást, mindenképpen érdeklődjünk, mekkora összeget fizetne vissza a biztosító, mert jellemzően a visszavásárlási érték sokkal alacsonyabb, mint a megtakarítás nagysága. A piacon elérhető konstrukciók közül találhatunk egyszeri díjas és folyamatos díjfizetésű biztosításokat is, érdemes ezeket ezzel a kalkulátorral összehasonlítani.
Álláskeresési járadék, moratórium
A munkánk elvesztése után jogosultak vagyunk az álláskeresési járadékra is, amelyről itt foglaltunk össze minden fontos tudnivalót, illetve érdemes a helyi önkormányzatokkal is felvenni a kapcsolatot, hogy pályázhatunk-e szociális támogatásra.
Átmeneti jelleggel rendelkezésünkre áll a hiteltörlesztési moratórium, egyes társadalmi csoportoknak 2021. június végéig. Ha viszont januártól ránk már nem vonatkozik, érdemes a bankkal időben felvenni a kapcsolatot, hiszen a pénzintézettel együtt is találhatunk olyan megoldást, amely segíthet átvészelni egy nehezebb időszakot, például a törlesztés átütemezésével, vagy a futamidő kitolásával.
Érdemes persze előrelátónak lenni és még akkor félretenni, amikor van rendszeres keresetünk: kisebb anyagi megterheléssel jár, ha apránként, de folyamatosan félreteszünk. A szakértők szerint érdemes 6-8 havi megélhetési költségeinknek megfelelő megtakarítást felépíteni, amelyet gyorsan mozgósíthatunk baj esetén.