Még beleférhet egy belföldi nyaralás, de mire kell figyelni, ha utasbiztosítást kötnénk?
Még beleférhet egy belföldi nyaralás, de mire kell figyelni, ha utasbiztosítást kötnénk?
Jelenleg a határok Európában elég szabadon átjárhatóak, mégis sokan döntenek idén a belföldi nyaralás mellett. A Bank360 elemzői ezért megvizsgálták milyen belföldi utasbiztosítások érhetőek el Magyarországon és mik a főbb fedezeteik.
Bár a dátum szerint hamarosan véget ér a nyár, még most sem késő nyaralni indulni, hiszen sokszor még szeptemberben is nyári időjárásnak örülhetünk.
A Bank360 még a nyár elején felmérést készített az Opinio okostelefonos applikáció segítségével a magyarok idei nyaralási terveiről. Bár sokan terveztek a nyár elején belföldi utazást (1. kép), a külföldre készülőkkel szemben jóval kevesebben terveztek ehhez utasbiztosítást igénybe venni: csupán 15 százaléka válaszolta az országon belül nyaralóknak, hogy tervez utasbiztosítást kötni, szemben a külföldre indulók 63 százalékával.
Az is igaz ugyan, hogy belföldön jogosultak vagyunk egészségügyi ellátásra, ami miatt általában az utasbiztosítást kötjük, de a csomagjainkat, autónkat, illetve minket belföldön is érhet olyan kár vagy baleset, amelyre jó előre felkészülni.
A Bank360 elemzői megvizsgálták 5 biztosító, a Cherrisk, az EUB, a Mapfre, a Posta Biztosító és az Union egy-egy belföldi utasbiztosítását a balesetbiztosítási elem, az autó asszisztenciával kapcsolatos szolgáltatások, valamint a poggyászbiztosítási fedezetek szempontjából.
Minden vizsgált utasbiztosítás rendelkezik balesetbiztosítással és mindegyik fedezi az általunk vizsgált káreseményeket. Csonttörésre a biztosítók 15 ezer és 200 ezer forint között térítenek, maradandó egészségkárosodásra, illetve baleseti halálra pedig 500 ezer és 10 millió forint közötti összeget.
A Cherrisk belföldi utasbiztosításán kívül a többi biztosítótársaságnál elérhető autó asszisztencia. Felelősségbiztosítással a Cherrisk és az Union szolgáltatása nem rendelkezik.
Ahogy az a táblázatból is látszik, mind a felelősségbiztosítás, mind az autó asszisztencia tekintetében sokszor egymástól teljes eltérő feltételeket szabnak meg a biztosítók a fedezetek esetén, ezért ezeket érdemes az egyéni igények alapján ellenőrizni. Például az autó asszisztenciánál meghatározó a gépjármű kora, a biztosítók általában a 15-18 évesnél nem régebbi autókra nyújtanak ilyen szolgáltatást.
Teljes körű poggyászbiztosítást az EUB, a Mapfre és a Posta Biztosító szolgáltatása tartalmaz a táblázatban vizsgált szempontok alapján, ezeken kívül pedig a személyi okmányok pótlását a Cherrisk is téríti 30 000 forintig.
Abban az esetben, ha utazás előtt következik be olyan baj, ami miatt nem tudunk elutazni a nyaralásra, segítséget jelenthet egy útlemondási vagy sztornó biztosítás. A vizsgált ajánlatok közül egyedül a Mapfre utasbiztosítása tartalmaz ilyet beépítve, kiegészítésként pedig a Cherrisknél és az EUB-nél elérhető ilyen szolgáltatás.
Életbiztosítás
Ha pedig a biztosításoknál tartunk: egy hirtelen bekövetkező haláleset vagy rokkantság esetén óriási terhet jelenthet egy kölcsön fennálló tartozása. Azt elősegítendő, hogy egy ilyen kritikus pillanatban legyen mire anyagilag támaszkodni, érdemes megfontolni egy életbiztosítás megkötését.
A Bank360 ügyfelei számára elérhető lehetőség, hogy csatlakozzanak egy csoportos biztosítási szerződéshez, melynek előnye, hogy a csatlakozási folyamat 100 százalékban online, egészségügyi vizsgálatok helyett csak egy néhány kérdéses kérdőívet kell kitölteni, ráadásul az életkorral nem változik a díj sem. A részleteket a lenti táblázatban foglaltuk össze.