Júniustól érhető el az új, szuperkamatozású állampapír
Júniustól érhető el az új, szuperkamatozású állampapír
Varga Mihály pénzügyminiszter új lakossági állampapír elindítását jelentette be, amellyel a kisbefektetőket célozzák meg. A kormány döntése alapján a kedvező hozamot ígérő MÁP Plusz nébven bevezetett "szuperállampapír' június 1-jétől lesz elérhető.
A kormány arra számít, hogy 2023-ra a lakosságnál lévő állampapír-állomány elérheti a 11 ezer milliárd forintot – ez a szám 2018 harmadik negyedévében 7480,9 milliárd forint volt.
Az új állampapír célja, hogy minél több kisbefektetőt tereljen az állami megtakarítások felé, ezért fontos volt, hogy a termék egyszerű és átlátható legyen. A számlanyitásra az egész ország területén van lehetőség, a következő helyeken:
-
a Magyar Államkincstár kirendeltségein,
-
a Magyar Posta kirendeltségein,
-
a lakástakarék-hálózatokon keresztül,
-
a kereskedelmi bankok fiókjaiban.
A jelenleg elérhető állampapírokhoz képest az MÁP Plusz konstrukció magasabb hozammal kecsegtet: fél év után a kamat 3,5 százalék, ami az első év végén 4 százalékra emelkedik. Ezt követően évente további fél-fél százalékpontot emelkedik a kamat, ami azt jelenti, hogy az ötéves futamidő végén már 6 százalékos kamattal számolhatunk. A kamat után nem kell adózni.
Varga Mihály pénzügyminiszter nyilatkozata szerint a lakosság szerepvállalása az államadósság finanszírozására is kedvezően hat. A devizaarány 2011 óta 52 százalékról 23 százalékra csökkent, amit a kormány még tovább mérsékelne. A pénzügyminiszter szerint a hazai lakosság az állam szempontjából megbízható befektető, az állampapírok után kifizetett kamat pedig a magyar családok jövedelmét növeli és a hazai gazdaságot erősíti.
Barcza György, az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) vezérigazgatója arról beszélt a múlt hónapban, hogy egy nyugdíjcélú állampapír bevezetését is tervezik, erről ebben a cikkben írtunk bővebben.