Államilag támogatott vállalati hitelek: melyiket érdemes most választani?
Államilag támogatott vállalati hitelek: melyiket érdemes most választani?
Az NHP Hajrá hitelkeret kimerülése után sem maradnak kedvezményes vállalati hitel nélkül a hazai vállalkozók. A Széchenyi Kártya Program elemei továbbra is elérhetőek, szeptemberben pedig új elemek is várhatóak, emellett a Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsönt is felvehetik az arra jogosult vállalkozások - cikkünkben annak jártunk utána, hogy melyik kölcsön lehet az ideális választás egy kisvállalkozásnak.
A koronavírus-járvány negatív gazdasági hatásainak enyhítésére több támogatott kölcsön is elérhetővé vált a kis- és középvállalatok (kkv) számára. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) NHP Hajrá hitelprogramja az indulástól 2021 júliusáig összesen 3000 milliárd forint forrást biztosított a vállalkozásoknak.
A Széchenyi Kártya Program is népszerű a vállalkozások körében. A járvány kitörése után a Plusz típusú Széchenyi-hiteleket lehetett igénybe venni állami kamattámogatással, ezek 2021. június 30-ig voltak elérhetőek. Júliustól pedig az Újraindítási hitelprogramon belül GO! néven indultak el a Széchenyi-hitelek, hasonló feltételekkel. Szeptember elején indul el a már beharangozott Széchenyi Újraindítási Lízingkonstrukció, a hónap végén pedig várhatóan elindul a Mikrohitel Konstrukció is. A fentiek mellett továbbra is igényelhető a Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsön.
Összehasonlítás: melyik vállalati hitelt érdemes választani?
A jelenleg elérhető vállalati hiteleknél jelentős különbség lehet a törlesztési feltételek között. A maximum 10 millió forintos Kamatmentes Újraindítási Gyorskölcsönt csak a feltételrendszerben felsorolt tevékenységi körökben működő vállalkozások vehetik igénybe, a többi támogatott konstrukciónál nincs ilyen megkötés. A futamidő legfeljebb 10 év lehet, illetve az igénylést követően három éves türelmi idő van - így a türelmi idő lejárta után a havi törlesztőrészlet 119 048 forint lesz.
A Széchenyi-hiteleknél a feltételek attól függően változnak, hogy melyik kölcsönt választjuk. A Széchenyi Folyószámlahitel GO! esetén legfeljebb kétéves futamidőt választhatnak az igénylők, a hitelösszeget pedig a futamidő végén, egy összegben kell visszafizetni. A nettó ügyleti kamat 0,1 százalék, így a teljes visszafizetendő összeg a Széchenyi-hitel kalkulátor alapján 10 155 000 forint szerint.
A Széchenyi Likviditási Hitel GO! konstrukciónál 9 hónap a türelmi idő, a futamidő pedig három év - így a 10. hónaptól a havi törlesztőrészlet 370 ezer forint körül alakul. A nettó ügyleti kamat ennél a konstrukciónál 0,2 százalék, így a teljes visszafizetendő összeg 10 183 333 forint.
A Széchenyi Beruházási Hitel GO! esetében a leghosszabb választható futamidő tíz év, a türelmi idő viszont itt is rövidebb, egy év. 0,5 százalékos nettó ügyleti kamatnál a havi törlesztőrészlet a 13. hónaptól 95 ezer forint körül alakul, a teljes visszafizetendő összeg így 10 470 883 forint.
Elindult a Széchenyi Újraindítási Lízingkonstrukció
A Széchenyi Kártya Újraindítási Program keretein belül 2021. szeptember 1-től elindult a Széchenyi Újraindítási Lízingkonstrukció. A KAVOSZ által közzétett információk alapján a nettó ügyleti kamat az állami kamattámogatásnak köszönhetően mindössze 0,5 százalék - a kamattámogatás mértéke 7 százalék. A 0,5 százalékos kezelési költségtámogatásra szintén állami támogatás vehető igénybe, így a nettó kezelési költség 0 százalék. A szerződéskötési díj egyszeri bruttó 1,5 százalék, de nem lehet több 1,5 millió forintnál. Folyósítási jutalékot nem kell fizetni. A szerződésmódosítás díját és az előtörlesztési díjat a folyósító hitelintézet határozza meg.
A Széchenyi Kártya Program szeptemberben induló új elemeiről ebben a cikkben írtunk részletesen.